Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zubria zvernica, zubor
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
21. januára 2018 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA, © SITA 2017 Diskusia()

Zubry z Topoľčianok poputujú prvý raz na Oravu, v zvernici majú vysoké stavy

Majestátne zubry si budú môcť prvý raz pozrieť aj návštevníci Oravy. Zubria zvernica Topoľčianky pre vysoké stavy predá troch zubrov súkromníkovi v okolí Námestova, kde by sa mali stať atrakciou pre turistov. Vlani sa v zvernici narodilo deväť zubrov. Jedenásť zvierat previezli do maďarského národného parku Őrség, ďalšie kusy do Národného parku Poloniny.

„Máme ešte dohodnuté s našimi kolegami z Maďarska, že tento rok budú brať štyri kusy. Dostaneme sa na počet 20 kusov, čo je únosné na túto výmeru 140 hektárov,“ povedal Milan Garaj, riaditeľ Odštepného závodu Topoľčianky, ktorý patrí Lesom Slovenskej republiky, š.p..

Aj keď prevoz zubrov je technicky náročný, pre správcu zvernice je to jediná možnosť, ako početnosť tohto chráneného zvieraťa znížiť na prijateľnú úroveň. Zvernica bola pôvodne navrhnutá na optimálny počet osem až 12 zubrov. Tým sa výnimočne dobre darí najmä odvtedy, čo sa podarilo v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre vyšpecifikovať presné zloženie kŕmnej zmesi, ktorá zohľadňuje potreby zvierat. Zubry spotrebujú ročne 28 ton týchto granúl a k tomu v zimnom období 20 ton sena.

Potrebné investície

Chov majestátnych zvierat si každoročne vyžaduje nové investície. „Robili sa nové senníky a máme ešte v pláne spevniť a rozšíriť deliace sektory. Je to z dôvodu bezpečnosti,“ priblížil Garaj. Už asi desať rokov sa robí rekonštrukcia oplotenia veľkej zvernice, ktorá podľa jeho slov ročne pohltí okolo 35-tisíc eur.

Zubria zvernica tento rok oslavuje 60. výročie svojho založenia. Za ten čas sa tam narodilo viac ako 200 zubrov, čo je významný príspevok k záchrane zubra ako živočíšneho druhu. V súlade s medzinárodným dohovorom sa mená všetkých slovenských zubrov začínajú na Si. Problém s vymýšľaním nových mien každý rok vyriešia detskí návštevníci. „Prvého júna mávame v zvernici Deň detí a deti nám povymýšľajú rôzne mená, z ktorých si potom vyberieme tie najlepšie,“ povedal Garaj.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X