Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Policia kolobezky elektricke pravidla cyklisti kolobezkari.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Canva, www.facebook.com

Elektrokolobežky na cestách: Aké pravidlá musia dodržiavať? Polícia zverejňuje zásady bezpečnej jazdy

Viete, aké pravidlá máte na kolobežke dodržiavať? S rastúcou popularitou elektrokolobežiek v meste sa zvyšuje riziko ohrozenia zraniteľných účastníkov cestnej premávky. Polícia prináša zásady bezpečnej jazdy na kolobežke.

Elektrokolobežky sa stali neodmysliteľnou súčasťou dopravy v Nitre, no s ich nárastom sa zvyšuje aj výskyt nehôd a incidentov, ktoré ohrozujú bezpečnosť chodcov a cyklistov. Polícia prináša jarný rýchlokurz jazdy na kolobežke.

Musíme brať ohľad na rozdiel medzi rôznymi typmi kolobežiek. Tie s pomocným motorčekom sú klasifikované ako malé elektrické vozidlá, čo ich zaradí do rovnakej kategórie ako automobily.

Polícia pripomína pravidlá platiace pre osoby jazdiace na elektrických kolobežkách, ktoré vymedzuje 55a Zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke.

  • Na elektrokolobežke smiete po ceste jazdiť len, ak máte viac ako 15 rokov. Mladší na nej môžu jazdiť len na cyklocestách, poľných a lesných cestách ako aj v obytných zónach.
  • Smiete na nej jazdiť aj po chodníku, cestičke pre chodcov alebo priechode pre chodcov, však len po pravej strane. Nesmiete na kolobežke ohroziť a obmedziť chodcov, zároveň po chodníku pre chodcov jazdite len rýchlosťou chôdze.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
  • Môžete jazdiť aj vo vyhradenom jazdnom pruhu pre cyklistov, po cestičke pre cyklistov alebo priechode pre cyklistov, taktiež len po pravej strane a nesmiete svojou jazdou ohroziť a obmedziť cyklistov.
  • V prípade, ak idete v skupine, môžete jazdiť len jednotlivo za sebou.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
  • Počas jazdy ste povinný držať riadidlá oboma rukami, ak práve nedávate znamenie o zmene smeru jazdy. Je teda zakázané obsluhovať počas jazdy telefón.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
  • Počas jazdy na e-kolobežke nesmiete viesť alebo prepravovať psa ani iné zviera. Rovnako nesmiete ťahať predmety, ktoré by mohli sťažiť vedenie kolobežky.
  • Na e-kolobežke je povolená jazda len jednej osobe. V žiadnom prípade sa na nej nesmiete viezť naraz dvaja alebo viacerí ľudia. Platí to aj pre rodičov s deťmi.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
  • Jazdiť na e-kolobežke môžete len triezvy. V meste je tolerancia alkoholu 0,5 promile, mimo mesta je to však 0 tolerancia.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Medzi odporúčania pre kolobežkárov, ale aj cyklistov, patrí používanie ochranných a reflexných prvkov. Minimálne prilba na hlave vám môže v takejto situácii zachrániť zdravie alebo aj život. Podceniť netreba ani nosenie reflexných prvkov, ktorými vo večerných alebo nočných hodinách dokážete na seba včas upozorniť iných účastníkov cestnej premávky.

Zdá sa, že jazda na elektrokolobežkách sa stáva súčasťou každodenného života, no je nevyhnutné, aby každý účastník cestnej premávky bral na vedomie svoju zodpovednosť a dodržiaval pravidlá, aby sme si zachovali bezpečné a funkčné mesto.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X