Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadlo andreja bagara nitra fasada rekontrukcia.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDen.sk

Divadlo Andreja Bagara v Nitre sa dočká obnovy fasády, modernizácia čaká aj javiskovú techniku

Divadlo Andreja Bagara v Nitre sa chystá na významné zmeny a modernizáciu, ktorá ovplyvní nielen jeho vzhľad, ale aj technologické vybavenie. 

Nitrianska ikona v centre mesta konečne nadobudne reprezentatívnejší vzhľad. Roky sa na bude Divadla Andreja Bagara (DAB) v Nitre podpísali nečistotami a sem-tam poodpadávané kamene pôsobia zanedbane. Rovnako sa modernizácie dočká aj javisková technika. Konečne sa môžeme tešiť na veľké zmeny.

Budovu DAB teda končene čaká oprava a modernizácia. V spolupráci s Nitrianskym samosprávnym krajom (NSK) pripravuje DAB ambiciózne projekty, ktoré majú zmeniť tvár divadla. „Som veľmi rád, že sa NSK rozhodol do opravy našej divadelnej budovy v centre Nitry investovať a pán predseda NSK Branislav Becík ma ubezpečil, že NSK s touto rekonštrukciou počíta. Aktuálne sa čaká na získanie mimorozpočtových zdrojov, predpokladám, že z Operačného programu Slovensko,“ uviedol riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.

Jedným z hlavných projektov je rekonštrukcia fasády budovy divadla, ktorá je v havarijnom stave už niekoľko rokov. Problém s poškodenou fasádou identifikovalo DAB už v roku 2019, kedy časť kamenného obkladu spadla. „Našťastie popadal na terasy, ktoré sú uzavreté, pretože sú tiež v havarijnom stave. Vďaka tomu obklad nepoškodil žiadnu cudziu vec, ani nikomu neublížil na zdraví,“ skonštatoval riaditeľ Dóczy.

Fasáda si vyžiada výmenu kamenných platní a kovových konštrukcií, ktoré obklad držia. Postupná korózia kovových konštrukcií spôsobila, že sa obkladové kamenné dosky začali uvoľňovať. NSK vyčlenil na jej opravu viac ako 2,35 milióna eur. Projekt rekonštrukcie fasády je rozdelený na desať etáp, ktoré budú realizované postupne.

Okrem toho je v plánuje aj modernizácia javiskovej techniky, ktorá už je tiež zastaraná, a to aj napriek pravidelnému servisu. Vďaka nej sa docieli zjednodušenie ovládania jednotlivých zariadení. „Teší ma, že predseda NSK pán Branislav Becík na rokovaní prisľúbil, že ak do konca sezóny dodáme projekt na tieto technológie, tak náklady na ich obstaranie môžu byť zaradené do rozpočtu NSK, samozrejme, po schválení krajskými poslancami,“ povedal riaditeľ Dóczy.

Náklady na modernizáciu javiskovej techniky sú odhadované na jeden milión eur. „Ide vlastne o sústavu motorov, ktoré musia byť plne funkčné, bezpečné a musia umožňovať presnú obsluhu a popri tom byť aj energeticky úsporné,“ doplnil riaditeľ Dóczy. Obidva projekty sú kľúčové pre modernú budúcnosť divadla v Nitre a ich realizácia by mala prispieť k zlepšeniu a atraktivite pre divákov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X