Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kosačka Fieldmann.
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.fieldmann.sk
15. apríla 2024 Správy NitraPR od Informačný servis

Tipy ako vybrať kosačku v Planeo Nitra Promenada alebo Nivy

Ani jedna záhrada sa nezaobíde bez záhradnej kosačky. Kúpa novej kosačky je však investícia na niekoľko rokov, preto je potrebné si výber poriadne premyslieť. Keďže nám záleží na tom, aby ste boli so svojou novou kosačkou spokojný, uľahčíme vám to. V našom článku nájdete zoznam vecí, na ktoré by ste sa pri výbere novej kosačky mali zamerať. A keby ste si predsa len nevedeli dať rady, navštívte naše predajne Planeo Nitra Promenada alebo Planeo Nitra Mlyny, naši odborníci v vám s výberom radi pomôžu.

Kosačky podľa spôsobu kosenia trávy

Pred samotným výberom kosačky je potrebné zvážiť, koľko času chcete koseniu venovať a aký typ trávnika budete pestovať. V predajni Planeo Nitra Promenada alebo Planeo Nitra Mlyny nájdete rotačné, ale aj vretenové kosačky.

Vretenové Fieldmann kosačky sú ideálnou voľbou ak túžite po okrasnom anglickom trávniku. Precízne odstrihnú každé steblo trávy tak, ako by bola strihaná nožnicami. Vretenová kosačka trávu nekosí, ale strihá ostrými špirálovými nožmi, ktoré rotujú oproti statickému nožu, takže rany po strihu sú menšie a ich hojenie je oveľa rýchlejšie.

Samozrejme ani rotačné Fieldmann kosačky nezaostávajú. Fungujú na princípe rotujúceho noža, ktorý však trávu nestrihá, ale skôr odsekáva. Čím je nôž kosačky tupší, tým sú listy viac rozstrapkané. Treba však podotknúť, že pravidelným ostrením nožov predídete rozstrapkaným listom trávy a trávnik bude vyzerať úhľadne.

Hlavným kritériom výberu je rozloha kosenej plochy a šírka záberu kosačky

Veľkosť a členitosť trávnatej plochy patrí k základným kritériám výberu kosačky. Akumulátorové kosačky si poradia s plochou približne do 400 m2, elektrické kosačky sa hodia na trávniky do veľkosti 600 m2. Najsilnejšie sú jednoznačne benzínové kosačky, ktoré zvládnu aj záhrady o výmere 800 m2.

Pre efektívnu prácu je podstatná aj šírka záberu kosačky

Šírka záberu sa vyjadruje v centimetroch a súvisí najmä s tým, ako rýchlo záhradu pokosíte. Čím je širší záber kosačky, tým bude čas kosenia kratší. Pamätajte však, že s rastúcim záberom môže byť zhoršená manipulácia okolo stromov, skaliek alebo kríkov.

Odporúčaná veľkosť kosenej plochy podľa šírky záberu:

 • pre menšie záhrady do 350 m2 si vystačíte so záberom 32 cm
 • na stredne veľké na trávniky do 400 m2 sa hodia kosačky Fieldmann so záberom 40 cm
 • záber 40 – 45 cm je ideálny na pozemky s rozlohou do 500 m2
 • na väčšie plochy do 1 000 m2 hľadajte záber 45 – 53 cm

V predajni Planeo Nitra Mlyny vieme, že kosačky s vyšším výkonom odvedú prácu rýchlejšie

Výkon vyberajte podľa veľkosti kosenej plochy. V zásade však platí, že výkon nesúvisí len s rozlohou, ale aj s akou trávou si má kosačka poradiť. Pri udržiavanom trávniku, ktorý sa pravidelne kosí, na výkone až tak nezáleží. Ak sú však v trávniku prítomné buriny s hrubými stonkami alebo je tráva hustá, kosenie bude náročnejšie a kosačka bude potrebovať vyšší výkon.

Kým kosačky poháňané elektromotorom dosahujú zvyčajne výkon do 2 500 W, benzínové kosačky môžu mať výkon až 6 500 W.

Výkonná Fieldmann benzínová kosačka.
Foto: www.planeo.sk

Dôležitý je aj skelet kosačky

Pracovníci predajne Planeo Nitra Mlyny vedia, že kosačku nestačí vyberať len podľa výkonu motora, ale dôležitý je aj vonkajší obal. Skelet kosačky tlmí nárazy, čím chráni samotný motor ako aj nože kosačky.

Pre akumulátorové a elektrické kosačky Fieldmann je typický ABS plast, ktorý nepodlieha korózii, ale môže sa zlomiť. Druhou možnosťou je kovový skelet. Oproti plastovému je ťažší a disponujú ním benzínové kosačky. Kovový skelet poskytuje dlhú životnosť, pretože odoláva vysokej záťaži aj neopatrným nárazom.

V predajni Planeo Nitra Promenada si vyberiete kosačku podľa druhu pohonu

Najhlavnejším rozdelením kosačiek je delenie podľa typu pohonu, pretože každý pohon sa hodí pre iný typ záhrady. Predajňa Planeo Nitra Promenada má veľký výber kosačiek Fieldmann s elektrickým, akumulátorovým a benzínovým pohonom. Aké prednosti má konkrétny typ pohonu?

Elektrické kosačky – pracujte bez obmedzenia

Elektrické Fieldmann kosačky využívajú na pohon elektrickú energiu. Napájajú sa z bežnej siete 230 V / 50 Hz. Okrem toho, že sú ľahké a jednoducho sa ovládajú, poradia si aj s kosením užších priestorov. Jedinou nevýhodou je dostupnosť zásuvky a nutnosť používania predlžovacieho kábla.

Motor elektrických kosačiek je tichší a pri práci nespaľuje ani nevylučuje žiadne emisie, takže by sa dalo povedať, že elektrické kosačky sú aj ekologické. Nesmieme opomenúť ani údržbu, ktorá je pomerne jednoduchá.

Čím väčší príkon, tým lepšie si elektrická kosačka poradí aj s väčšou plochou:

 • kosačky s výkonom do 1 000 W postačujú pre záhradu do 300 m2
 • výkon 1 000 až 1 500 W sa hodí na trávnik o výmere do 500 m2

Spoločnosť Fieldmann kladie veľký dôraz aj na bezpečnosť pri používaní, takže všetky elektrické Fieldmann kosačky sú vybavené bezpečnostným spínačom, ktorý bráni náhodnému spusteniu.

Akumulátorové kosačky – mimoriadne komfortné používanie

Aku kosačky spájajú v sebe všetky prednosti benzínových kosačiek s výhodami elektrických kosačiek. Na pohon využívajú lithium-iónovú batériu, vďaka čomu sú mimoriadne mobilné, ekologické, pomerne tiché a nenáročné na údržbu. Majú však, v závislosti od kapacity batérie, obmedzený prevádzkový čas.

 • kapacita akumulátora 2 až 3 Ah je postačujúca približne na 300 až 500 m2trávnika
 • väčšia kapacita 4 Ah by mala stačiť na plochu zhruba 500 až 700 m2

Náš TIP: Ak si chcete kúpiť akumulátorovú kosačku, stavte na aku Fieldmann kosačky. Takmer všetky sú súčasťou rodiny AKU FAST POWER 20V. To znamená, že ak máte akumulátorový vertikutátor Fieldmann alebo aku vysávač na lístie Fieldmann nie je nutné ku každému stroju dokupovať zvlášť špeciálnu batériu, ale postačí vám len jedna.

Fieldmann kosačky z rodiny AKU FAST POWER 20V.
Foto: www.planeo.sk

Benzínové kosačky – bezproblémové kosenie aj na náročnom teréne

Ich pohon zabezpečuje spaľovací motor, ktorý je poháňaný benzínom. Nepotrebujú pripojenie k elektrickej sieti, takže sú mobilnejšie. Majú robustnejšiu konštrukciu, sú odolnejšie ale aj ťažšie. Vďaka vysokému výkonu sa benzínové kosačky hodia na kosenie väčších plôch. Problém im nerobí ani hustá a vysoká tráva.

 • pre kosenie menších záhrad okolo domu do 1 000 m2 postačia benzínové kosačky s minimálnym výkonom 2,2 až 2,5 kW
 • výkon v rozsahu 2,5 – 3 kW sa hodí na stredne veľké plochy do 1 800 m2
 • na členitejší terén sú potrebné benzínové kosačky s výkonom nad 3,5 kW

Na rovný terén sú postačujúce benzínové kosačky bez pojazdu. V prípade nerovností alebo kopcovitého terénu si vyberte kosačky s pojazdom. Pojazd značne uľahčí celé kosenie, pretože kosačku nie je potrebné namáhavo tlačiť. Aktivuje sa stlačením páky pod madlom, ktorú je potrebné po celú dobu kosenia pridržiavať.

Všetky kosačky s pojazdom môžu fungovať aj ako klasické benzínové kosačky. Stačí uvoľniť páku, spojka v prevodovej skrini sa rozpojí a kolesá sa budú voľne otáčať.

Nezabudnite ani na zberný kôš kosačky

Zberný kôš je mimoriadne praktickou výbavou. Postará sa o čistý trávnik bez hrabania. Zberný kôš môže byť vyrobený z plastu, textilu alebo ich kombinácie.

 • Celoplastový kôš je odolnejší a ľahšie sa čistí, textilný sa zasa lepšie plní trávou. Kompromisom je kôš v kombinácii plastu a textilu.
 • Zberný kôš disponuje objemom v rozmedzí 30 až 80 litrov, v závislosti od typu kosačky.
 • Niektoré kosačky majú vo výbave aj indikátor miery naplnenia, ktorý včas upozorní, že zberný kôš je plný.
Vretenová Fieldmann kosačka so zberným košom.
Foto: www.planeo.sk

Každá správna kosačka by mala mať aj doplnkové funkcie, ktoré prácu značne zjednodušia

Aj Fieldmann kosačky môžu byť vybavené praktickými funkciami, ktoré prácu značne uľahčia. Patrí sem:

 • Centrálne nastavenie výšky kosenia – nastavuje sa jednoducho pomocou páky, takže nie je potrebné osobitné nastavenie jednotlivých kolies.
 • Elektrický štart– umožní ľahké štartovanie benzínového motora za pomoci tlačidla.
 • Guľôčkové ložiská– sú súčasťou výbavy takmer každej benzínovej kosačky. Postarajú sa o dlhú životnosť kolies aj v náročnom teréne.
 • Odhadzovanie trávy– pokosená tráva sa vyhodí bočným alebo zadným deflektorom, takže kosačka sa pohybuje rýchlejšie a zvládne kosiť aj vyššiu trávu.
 • Mulčovanie– je ideálne najmä pri pravidelnom kosení. Tráva je rozsekaná na maličké kúsky, ľahko prepadne ku koreňom a skvele nahradí hnojivo. A to nie je všetko. Trávnik bude chránený aj pred vysušením.

Povinná výbava na ťažko dostupné miesta

V predajniach Planeo Nitra Promenada a Planeo Nitra Mlyny máme okrem Fieldmann rotačných kosačiek aj strunové kosačky a krovinorezy pre ešte detailnejšiu úpravu akejkoľvek trávnej plochy. Hodia sa na ťažko dostupné miesta pozdĺž ciest alebo v blízkosti plotov a múrov.

Krovinorez Fieldmann.
Foto: www.planeo.sk

Informačný servis

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X