Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zubria zvernica
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: lesy.sk, Gettyimages - koláž Nitradeň
20. mája 2023 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Tip na výlet: Vydajte sa s deťmi či rodinou po náučnom chodníku o zubroch

Lesnícky náučný chodník Zubria obora láka aj žiakov škôl. Má 10 zastávok a prejdete ho do 1,5 hodiny.

Zubria zvernica v okrese Zlaté Moravce patrí medzi unikátne miesta, pretože ide o jediné miesto chovu zubrov na Slovensku. Z Nitry ste tam do 40 minút autom.

Pozorovanie cez kameru

Samotná zvernica vyrástla v roku 1958 a jej chovná časť sa delí na štyri oddelenia, kde žijú zubry striedavo. Pre základ chovu boli z Bieloruska privezené dva zubry.

Prvé mláďa odchované v zajatí prišlo na svet v 60. rokoch, doteraz sa tam narodilo viac ako 170 mláďat. Od roku 1964 je objekt vyhlásený za chránenú študijnú plochu. Celá zvernica má 27 ha.

Zubria zvernica
Foto: lesy.sk

Návštevníci majú šancu vidieť zubry najmä v čase kŕmenia, a to od 9.00 hod. do 17.00 hod. Vstup je možný denne od 9.00 hod. do 17.00 hod. K dispozícii je aj sledovanie zubrov cez video stream na Youtube. Pozrite si napríklad záznam spred niekoľkých mesiacov.

Náučný chodník

Od roku 2008 je súčasťou zverenice aj lesnícky náučný chodník. Cieľom je viac oboznámiť návštevníkov o živote, chove a histórii zubrov. Celková dĺžka chodníka je 2,5 km s prevýšením 100 m.

Ide o prechádzku vhodnú aj pre starších ľudí či rodiny s deťmi, jeho zdolanie nie je náročné. Trasa začína pri miestu výbehu zubrov a jej súčasťou je 10 informačných panelov. Viete, aké sú príbuzné druhy týchto zvierat či to, ako sa volal praotec všetkých slovenských zubrov? Panely hovoria aj o vzácnych rastlinách a motýľoch.

Zubria zvernica
Foto: lesy.sk

Zubry boli kedysi prirodzenými obyvateľmi slovenských lesov, no ľudskou činnosťou boli úplne vyhubené. Sú dlhé 2,7 m a môžu vyrásť až do 1,95 m. Ich váha sa pohybuje od 800 do 1000 kg. V roku 2004 sa do Národného parku Poloniny vypustilo 5 zubrov odchovaných v tejto obore.

Zubria zvernica
Foto: lesy.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X