Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Topoľčianky
10
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDen.sk
12. augusta 2023 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Tip na výlet: V Topoľčiankach sa zabaví celá rodina, očarí vás krásny park či vzácne kone

Pýchou Topoľčianok je národný žrebčín alebo zámocký park s rozsiahlym anglickým parkom. Ak budete mať chuť na túru, môžete navštíviť aj neďaleký Hrušovský hrad.

Letné prázdniny sú takmer na konci. Ak hľadáte tip na nové miesto, ktoré navštíviť alebo si chcete niekam urobiť výlet s rodinou, vyberte sa do Topoľčianok.

Z Nitry ste v obci pri Zlatých Moravciach do 35 minút autom. Parkovať sa dá priamo na Hlavnej ulici pri parku. Ak budú tieto parkovacie miesta obsadené, môžete auto nechať aj pri cintoríne, odkiaľ je to k parku približne 10 minút pešo.

Cestovať sa dá aj vlakom, najlepšie je prísť do stanice Šurany a tam prestúpiť na vlak do Zlatých Moraviec, odkiaľ ide autobus do Topoľčianok.

História Topoľčianok

Prvá písomná zmienka o Topoľčiankach pochádza z roku 1293. Lokalita však bola osídlená už v 6. alebo 7. storočí po Kristovi, čo potvrdzujú archeologické vykopávky. „Predchodkyňou“ dnešného zámku bola strážna pevnosť s vodnou priekopou.

S históriou obce sa spája aj rod Topoľčianskych. Zakladateľom rodu bol Comes Haslav, ktorý dostal od kráľa právo pre seba a svojich synov ryžovať zlato v potoku Leveš. Ján Topoľčiansky dal zbúrať starú pevnosť a nariadil postaviť novú s ústredným nádvorím, aké možno vidieť dnes. Keď umrela jeho vnučka Ilona, ktorá bola poslednou žijúcou príbuznou, vymrel celý rod. Po rode Topoľčianskych vládli v obci Rákocziovci, gróf Karol Zichy či Habsburgovci.

Topoľčianky
Poľovnícky zámoček.Foto: Google maps

Zaujímavosťou je, že Topoľčianky prirástli k srdcu prvému československého prezidentovi T. G. Masarykovi. Obec navštevoval počas letných prázdnin a jeden rok si dokonca predĺžil pobyt na 4 mesiace. V Topoľčiankach prijímal štátnické návštevy či významné kultúrne a spoločenské osobnosti.

Zámok navštevovali ako letné sídlo aj prezidenti Edvard Beneš a Jozef Tiso. S príchodom robotníckeho prezidenta Klementa Gottwalda sa zmenilo poslanie zámku. Gottwald ho daroval Revolučnému odborovému hnutiu ako zotavovňu pre pracujúcich. Klasicistické krídlo slúžilo ďalej pre reprezentačné účely. V septembri 1957 sa zámok stal vlastníctvom ROH a bol využívaný na účel výberovej rekreácie.

Vzácne kone

Jedným z najväčších lákadiel obce je nepochybne Národný žrebčín Topoľčianky. Je národnou kultúrnou pamiatkou. Žrebčín je pre verejnosť otvorený od utorka do piatka od 9.00 hod. do 14.00 hod., počas víkendov od 14.00 hod. do 17.00 hod.

žrebčín Topoľčianky
Žrebčín.Foto: NitraDen.sk

Žrebčín bol zriadený v októbri 1921 ako Štátny žrebčín Topoľčianky, ktorého úlohou bolo chovať a pre potreby zemského chovu produkovať plemenné žrebce. Išlo o plemená arab, lipican, nonius, anglický polokrvník a hucul.

žrebčín Topoľčianky
Jazdecká hala.Foto: NitraDen.sk

Keď žrebčín vznikol, z bývalého habsburského majetku prevzal budovu jazdiarne, ktorá tvorila základ chovu koní, staré maštale na objektoch Breziny, Hostie, Rybník, Krásny majer. Od roku 1993 nesie žrebčín súčasný názov.

žrebčín Topoľčianky
Stajne.Foto: NitraDen.sk

Počas prehliadky areálu majú návštevníci možnosť nahliadnuť na nádvorie, do jazdackej haly, stajne pre kone vo výcviku či športovej stajne. Pri niektorých stajniach je ovos a je možné ním nakŕmiť kone či si ich pohladkať.

žrebčín Topoľčianky
Niektoré kone sa dajú aj pohladkať.Foto: NitraDen.sk

Oddych v náručí zelene

V centre obce nájdete zámok Topoľčianky s rozsiahlym anglickým parkom. Rozloha parku je 30,66 ha. Jeho súčasťou sú štyri umelé jazierka, fontány a bronzové sochy jeleňa, diviaka a medveďa.

zámocký park Topoľčianky
Zámocký park.Foto: NitraDen.sk

Park má mnoho zákutí, oddýchnuť sa dá na lavičkách. Na začiatku je detské ihrisko, kde sa zabavia najmenší návštevníci. Pri prechádzke navštívte klietku s pávmi.

zámocký park Topoľčianky
V klietke je niekoľko pávov.Foto: NitraDen.sk

Ste milovníkom histórie a rôznych zaujímavostí? Nezabudnite zavítať aj do samotného zámku. Posedieť sa dá na nádvorí zámku.

zámocký park Topoľčianky
Zámok Topoľčianky.Foto: NitraDen.sk

Súčasťou je zámocká kaplnka, ktorá je od roku 1686 významným pútnickým miestom na Slovensku. V kaplnke je obraz jej zakladateľky, Alžbety Rákoczy, na posmrtnom katafalku z roku 1663.

zámocký park Topoľčianky
Nádvorie zámku.Foto: NitraDen.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X