Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maps parkovanie vyhradene znevyhodnene ososby tzp ztp.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, maps.google.com
13. decembra 2023 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Zmeny v parkovaní pre osoby so zdravotným znevýhodnením v Nitre: Poplatky aj selektívnejší proces

Povolenie bude vydané len pre osoby, ktoré majú v posudku z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny uvedené, že fyzická osoba ŤZP alebo ŤZPS je odkázaná na individuálnu dopravu a nemôže využívať prostriedky hromadnej dopravy.

Mestskí poslanci v Nitre schválili nové všeobecne záväzné nariadenie, ktoré prináša zmeny v parkovaní pre osoby so zdravotným znevýhodnením (ŤZP). Tieto zmeny, ktoré nadobudli platnosť od novembra, zahŕňajú nové poplatky a pravidlá pre vyhradené parkovacie miesta.

Odteraz budú musieť platiť nový poplatok za svoje vyhradené miesto približne 213 eur. Táto čiastka je vyčíslená na vybudovanie nového označeného miesta pre konkrétne auto ŤZP a má ju v úvode platiť mesto. K preplateniu tohto poplatku má pritom dôjsť pri opätovnom vytváraní nového miesta, ak nebolo požiadané o predĺženie v lehote 60 dní pred vypršaním platnosti.

Osoby so znevýhodnením budú povinné každoročne obnoviť vyhradené miesto na Mestskom úrade v Nitre, a to 60 dní pred uplynutím lehoty. Nesplnenie tejto povinnosti povedie k odstráneniu miesta a následnému poplatku za nové označené miesto. Ak však osoba splní povinnosť v stanovenej lehote, bude jej každoročne účtovaná daň v rozmedzí 70 až 100 eur, závislá od veľkosti parkovacieho miesta. Sadzby dane sa pohybujú od 0,015 eur/m2/deň až po 2,00 eur/m2/deň.

Zmeny sa týkajú aj procesu vyhradenia parkovacích miest pre osoby so ŤZP. Príslušný dopravný inšpektorát a správca miestnych ciest sa budú vyjadrovať k zámeru vyhradenia parkovacieho miesta, a Komisia Mestského zastupiteľstva pre mobilitu bude dohliadať na vyhradené parkovacie miesta.

Povolenie bude vydané len pre osoby, ktoré majú v posudku z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny uvedené, že fyzická osoba ŤZP alebo ŤZPS je odkázaná na individuálnu dopravu a nemôže využívať prostriedky hromadnej dopravy. Na základe daných vyjadrení mesto Nitra vydá povolenie na užívanie verejného priestranstva vyhradením parkovacieho miesta.

Komisia Mestského zastupiteľstva pre mobilitu bude dohliadať na vyhradené parkovacie miesta, a očakáva sa aj zníženie ich počtu na približne 70 percent. Podľa slov hovorcu mesta vznikla táto daň na základe upozornenia hlavnej kontrolórky. Tá podľa správy konštatovala, že v Nitre existujú prípady, že si osoby vybavili kartičku ŤZP a s ňou aj parkovacie miesto ako riešenie svojich problémov s parkovaním.

V mestskom rozpočte by sa tak mohlo objaviť viac ako 29-tisíc eur ročne, čo je výsledkom poplatkov za vyhradené parkovacie miesta. Mesto zdôrazňuje, že cieľom týchto zmien nie je zvýšiť príjmy, ale zabezpečiť efektívnejšie využívanie vyhradených parkovacích miest pre osoby so zdravotným postihnutím.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X