Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kaviaren pre turistov.jpg
Vrcholový areál. Foto: www.enviroportal.sk
30. mája 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

V územnom pláne mesta chcú vymedziť trasu pre lanovku na Zobor

Trasu pre lanovku na Zobor chce nitrianska radnica vymedziť v územnom pláne mesta. V súčasnosti môže verejnosť pripomienkovať navrhované zmeny a doplnky územného plánu, posledný deň na doručenie stanoviska je 31. máj.

Podľa oznámenia zverejneného na www.enviroportal.sk je navrhovanou zmenou č. 64 „vymedzenie trasy a koridoru pre lanovku na Zobor vrátane umiestnenia dolnej nástupnej stanice v polohe Kláštorskej ulice pri liečebnom ústave. Jej ochranné pásmo je navrhované v Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie a súčasne v území európskeho významu SKUEVO130 Zobor.“

Zámer výstavby vyhliadkovej kabínkovej lanovky predložilo v roku 2017 Biskupstvo Nitra, ktoré je majiteľom pozemkov na Zobore. Okresný úrad Nitra 17. apríla rozhodol, že sa bude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Proti výstavbe lanovky sa angažuje občianske združenie Nitrianske fórum so sídlom na Kláštorskej ulici v hornej časti Zobora. Okresnému úradu aj médiám zaslalo svoje stanovisko k zmenám územného plánu, v ktorom vyjadrilo obavu, že výstavbou lanovky celá oblasť zásadne zmení charakter, zvýšený pohyb vozidiel ovplyvní aj život miestnych obyvateľov. Argumentujú tiež negatívnymi dopadmi na prírodné prostredie.

Rekonštrukcia hornej stanice

Zámer výstavby lanovky počíta s parkoviskom, prevádzkovým objektom s bufetom a požičovňou bicyklov v dolnej časti a s reštauráciou a ubytovaním v hornej časti. Horná stanica existuje ešte z čias pôvodnej lanovky, ktorá na Zobor premávala od roku 1970 do roku 1993, projekt počíta s jej rekonštrukciou. Úspešnosť projektu bude závisieť od procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie a od schválenia zmien a doplnkov územného plánu mesta. Horná stanica lanovky zároveň patrí mestu, pozemky pod ňou sú cirkevné.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X