Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra 1.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Prejdite sa vďaka týmto fotografiám niekdajšími uličkami starej Nitry

Ak si aj vy radi zaspomínate na niekdajšiu slávu Nitry a krásy minulosti, tak naša rubrika vás isto poteší. Zaujíma vás história a vývoj vzhľadu mesta? Vďaka pomoci Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili sériu výnimočných fotografií z rôznych období nášho milovaného mesta. Vydajte sa s nami na púť plnú objavov a spomienok.

Takéto „limuzíny“ stáli na križovatke pri Králikovi. Za vozmi s pravdepodobne kupcami bolo napájadlo zvierat a brod cez rieku, dnes je to most k SPU. Na prelome 19. a 20. storočia sa takto bežne cestovalo všade a tak vyzerali aj cesty. Neboli asfaltové a tak sú niektoré staré budovy dnes takpovediac nižšie. Cesta sa totiž postavila na nich. Takto sa zmenšila napríklad aj Sedria.

Vozy krizovatka kralik klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Dopisnica nitrianskeho Žida Jakoba Hönigsberra, ktorý žiada o pomoc pri kontakte so svojimi piatimi deťmi, ktoré by mali byť v Palestíne. V dopisnici sa približne píše: „Úprimne sa ospravedlňujem, ak si dovolím obrátiť sa na vás s nasledujúcou žiadosťou. Chápem, že vaše služby sú také humánne, že odovzdávate poštu. V Palestíne mám 5 detí, o ktorých som už dlho nič nepočul.
Prosím, zaregistrujte túto adresu a ja si Vám v najbližších dňoch dovolím poslať list, ktorý mi láskavo prepošlete na uvedenú adresu. Nasledovať bude interný kupón. Prosím, aby sa ku mne dostal aj list mojej dcéry. Budem Vám nesmierne vďačná za takýto šľachetný čin, pretože mám veľké starosti. Prijmite, prosím, moje tisícnásobné poďakovanie vopred a odporúčam sa Vašej váženej priazni
.“

Dopis nitrianskeho zida klub priaelov starej nitry vincent monozlay.jpg
www.facebook.com Vincent Monozlay

Spomienky na žaby v parku má každý Nitran(čan). Ak máte nejaké fotografie s typickými trogárskymi žabami, sem s nimi. Žabia fontána so štyrmi plastikami žiab je dielom akademického sochára Júliusa Bártfaya a pochádza z roku 1935. Socha vodníka Žblnka v strede fontány pribudla v roku 1999, jej autorom je Jaroslav Košš.

Fontana park zaby klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Ešte zelený Zobor v časoch, keď sa dalo na vrch dostať lanovkou a obdivovať výhľad na mesto. Vozili ste sa aj vy lanovkou na Zobor a naspäť? Keď sa v roku 1970 otvorila v Nitre nová lanovka na Zobor, išlo o hotovú senzáciu.

Lanovka zobor klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Takto to vyzeral na Pyramíde, keď ešte fungovala lanovka. Odviezť sa tam, pričom si užiť krásny výhľad, chvíľu tam pobudnúť a stretnúť sa s priateľmi – to bol príjemne strávený čas. Hoci malo mesto v tej dobe ešte len 50-tisíc obyvateľov, lanovka sa tešila záujmu domácich obyvateľov i turistov. Prevádzka lanovky bola v roku 1993 ukončená. Demontáž prebehla v roku 2009.

Lanovka na zobore klub priatelov starej nitry.jpg
www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X