Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kalvaria noemis.jpg
ilustračné: Lucia Bihuncová
24. apríla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

V územnom pláne chce VMČ Staré mesto stanoviť, aby zeleň vo vnútroblokoch tvorila 70 percent a stavby 30

Nitra potrebuje viac zelene a regulovať zastavanosť niektorých častí mesta. Myslí si to Výbor mestskej časti (VMČ) Staré mesto, ktorý navrhol sériu zmien a doplnkov územného plánu centrálnej mestskej zóny.

Požaduje zmeniť pomer zastavanosti a zelene vo vnútroblokoch, najmä v uzatvorených bytových komplexoch. Návrh zmien ide na pripomienkové konanie, potom o nich budú hlasovať poslanci. „Keď sa to znova vráti do zastupiteľstva, tak by sme chceli, aby ten pomer bol 70 percent ku 30 percentám v prospech zelene. V súčasnosti je to 60 percent ku 40. Dotklo by sa to napríklad vnútroblokov na Párovciach alebo na Wilsonovom nábreží, kde sú krásne staromestské dvory,“ povedal viceprimátor Nitry a predseda Výboru mestskej časti Staré Mesto Ján Vančo.

Viac zelene a vilové štvrte

VMČ Staré Mesto zároveň navrhol stanoviť a rozšíriť plochy tzv. intaktnej zelene v centrálnej mestskej zóne. Ak by to zastupiteľstvo schválilo, na určených pozemkoch by sa nemohlo nič stavať. Ako vysvetlila poverená hlavná architektka mesta Eva Ligačová, malo by ísť o plochy verejnej zelene, napríklad parčík okolo Univerzity Konštantína Filozofa. „Pri prerokovaní návrhu budú oslovení vlastníci pozemkov,“ dodala Ligačová. Ďalšími návrhmi výboru sú alejová výsadba stromov a stanovenie lokalít pre rozvoj tzv. vilových štvrtí.

„Reč architektov možno nepozná pojem vilová štvrť, ale je to v zmysle nepúšťať prevádzky a komerciu tam, kde je ešte zachovaná súvislá výstavba rodinných domov,“ uviedol Vančo a dodal, že by išlo napríklad o niektoré ulice v centrálnej mestskej zóne, Kalváriu či tzv. starú Chrenovú. Konkrétne lokality by boli ešte predmetom ďalšej diskusie.

Podľa vyjadrenia architekta Vladimíra Jarabicu, ktorý je spracovateľom územného plánu centrálnej mestskej zóny, nie je vhodné vymedzovať územia tzv. vilových štvrtí v centrálnej časti mesta a „nie je ani reálne vytvoriť podmienky a realizovať takýto zámer“. Jestvujúce vilové štvrte, ktoré sú napríklad na Kmeťkovej alebo na ulici Fraňa Mojtu, podľa neho stratili svoju obytnú podstatu, čo je dôsledok prirodzeného vývoja súvisiaceho s rozvojom vybavenostnej funkcie centra mesta.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X