Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
parkovanie v Nitre
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Gettyimages, Facebook/Mesto Nitra - koláž NitraDen.sk
19. novembra 2023 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk Diskusia()

Vodiči v Nitre, vyťahujte peňaženky: Mesto postupne zavádza regulované parkovanie. Ktoré zóny sa spustia najbližšie?

Od Mestského úradu v Nitre sme zisťovali, či je v centre mesta spoplatnené parkovanie, či musia vodiči už platiť za parkovanie aj na sídliskách alebo v ktorých zónach sa najbližšie spustí regulované parkovanie.

Vodičov je v Nitre čoraz viac, a to nielen domácich obyvateľov, ale aj ľudí, ktorí prišli do Nitry za prácou alebo štúdiom. Treba taktiež spomenúť turistov, ktorí prichádzajú za krásami mesta na autách alebo rodinných príslušníkov navštevujúcich svojich príbuzných.

Z parkovacích miest sa tak výrazne ukrajuje a keď vodiči prídu poobede domov, je pre nich ťažké nájsť voľné miesto, kde môžu nechať auto. Aj preto mesto pristúpilo k zavedeniu regulovaného parkovania, ktoré má uprednostniť rezidentov (ľudí s trvalým pobytom alebo tých, ktorí si v Nitre prenajímajú byt).

Spoplatnené centrum mesta

Nitra nie je zďaleka prvým mestom na Slovensku, v ktorom funguje regulované parkovanie. Ak sa vyberiete do centra Nitry autom, pripravte sa na spoplatnené parkovanie.

Ako vysvetlil hovorca mesta Tomáš Holúbek, dnes si žiadne mesto nemôže dovoliť nemať spoplatnené centrum. Ak by vodiči nič pri parkovaní v tejto zóne neplatili, hrozilo by totiž upchatie ulíc a centrom by sa nedalo ani prejsť.

„Cieľom mesta Nitra vždy bolo zvýšiť obrátkovosť áut v centre, to znamená, aby tu krátkodobé parkovanie bolo výhodnejšie a aby si v rámci neho ľudia v centre vybavili, čo potrebujú a zároveň aby jedno auto nestálo na tom istom mieste 10 hodín a neblokovalo ho počas celej pracovnej doby,“ ozrejmil hovorca.

Spoplatnené parkoviská v centre sú rozdelné do 3 okruhov, ktoré sa líšia cenou, časom spoplatnenia a spôsobom preukazovania úhrady. Napríklad v 1. okruhu na Damborského, Sládkovičovej a Kúpeľnej ulici od pondelka do piatka od 8.00 hod. do 16.00 hod. a v sobotu od 8.00 hod. do 12.00 hod. zaplatíte za 1 hodinu 0,50 eur, za ďalšie hodiny 1,50 eur. Parkovné sa dá uhradiť parkovacím lístkom z automatu, SMS parkovacím lístkom alebo parkovacou kartou. Ceny a okruhy s ulicami nájdete na tomto linku. 

Kde však parkovať v centre mesta bez zaplatenia? Auto zadarmo môžete nechať napríklad na parkoviskách pri zimnom štadióne, kruhovom objazde pod Zoborom, Nábreží mládeže, Priemyselnej ulici, kruhovom objazde Štúrova, autobusovej stanici, Triede Andreja Hlinku, železničnej stanici či cintoríne sv. Cyrila a Metoda na Cabajskej ceste.

Ďalšie regulované lokality

Niektorí obyvatelia si všimli prekryté značky upozorňujúce na regulované parkovanie. Mesto postupne rozširuje spoplatnené zóny a preto osádza aj dopravné značky, aby informovali vodičov. Ak sú prekryté, znamená to, že ešte nie sú platné a vodiči sa zatiaľ o platenie nemusia starať.

„Najskôr budeme obyvateľov daných lokalít informovať o zmenách a až potom pristúpime k regulácii, a teda aj k odkrytiu značiek,“ informoval Holúbek.

Hovorca ubezpečil vodičov, že budú dostatočne vopred informovaní o spustení noviniek v parkovaní. „V prípade Jánošíkovej ulice to bude letákovou formou, v prípade Pároviec a Štefánikovej plánujeme osobné stretnutie s obyvateľmi. V priebehu novembra bude pracovné stretnutie, od 1. decembra je predpokladaný termín spustenia regulovaného parkovania,“ vysvetlil.

Mesto už spustilo reguláciu napríklad na ulici Pri Červenom kríži. Pokračovať by sa malo v blízkej dobe s ulicami Štefánikova, Vikárska a Jozefa Vuruma. Rezidentom by sa malo čoskoro ľahšie parkovať aj v lokalitách Wilsonovho nábrežia, Kalinčiankovej, Kukučínovej a Jánošíkovej ulice. Na všetkých nitrianskych sídliskách je stále parkovanie zdarma.

Ako získať parkovaciu kartu

Zo spoplatneného parkovania majú výnimky niektoré vozidlá, ako napríklad vozidlá lekára pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti označeného osobitným značením O2, motocykle alebo služobné autá mesta a mestských organizácií Nitry pri služobnom výkone. Autá ŤZP sú oslobodené od platenia v prípade, ak majú za čelným sklom viditeľne umiestnenú parkovaciu kartičku ŤZP mesta Nitra a parkovací preukaz od Úradu práce sociálnych vecí a rodiny.

Parkovacia karta sa môže vydávať iba fyzickým osobám. Prideľuje sa ku konkrétnej bytovej jednotke v zóne spoplatneného parkovania a konkrétnemu EČV auta. Žiadateľ a ani jeho bytová jednotka nesmie mať voči mestu žiadne nedoplatky. Žiadateľ musí byť taktiež poplatníkom poplatku za komunálne odpady v Nitre.

Registráciu na parkovaciu kartu je potrebné vyplniť online. Aký je cenník? Jedna rezidentská parkovacia karta k bytovej jednotke stojí 10 eur, druhá karta 30 eur a tretia 100 eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X