Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parkovanie pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com
18. októbra 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDeň.skSITA Diskusia()

Poslanci schválili východiská parkovacej politiky mesta

Radnica do budúcnosti navrhuje aj výstavbu parkovacích domov.

Základné východiská parkovacej politiky mesta Nitra vo štvrtok schválili nitrianski mestskí poslanci na zastupiteľstve. Materiál má určiť budúce kroky mesta s cieľom zlepšiť situáciu v parkovaní. Počíta sa v ňom so zavedením rezidentského parkovania, ktoré by zvýhodnilo obyvateľov s trvalým pobytom v danom obytnom súbore.

Náklady na rezidentské parkovanie mesto predbežne vyčíslilo na 50 000 – 80 000 eur. „Východiská parkovacej politiky boli prijaté na základe mnohých diskusií, ktoré už v zastupiteľstve na túto tému boli. Je tam načrtnutý systém rezidentského parkovania a možnosť výstavby parkovacích domov do budúcnosti. Samozrejme, všetko to závisí od možností rozpočtu,“ povedal primátor Jozef Dvonč.

Parkovacie domy na sídliskách Klokočina a Chrenová majú pomôcť riešiť nedostatok parkovacích miest na sídliskách. Zároveň podľa radnice predstavujú bezpečnejší, strážený systém parkovania, pretože v objektoch by mohli byť kamery a rampy.

Príslušné odbory mestského úradu majú spracovať návrh postupného obstarania výstavby parkovacích domov v rokoch 2019 – 2022 s modelom financovania v dvoch alternatívach – z vlastných zdrojov mesta alebo formou verejno-súkromného partnerstva. Ako podotkol Dvonč, o otázke financovanie a konkrétnych krokoch bude rozhodovať už nové zastupiteľstvo. Mesto v rozpočte na budúci rok s financiami na výstavbu parkovacieho domu nepočíta.

Nitra chce parkovanie riešiť aj vyznačením vodorovného dopravného značenia parkovacích miest v obytných súboroch a centrálnej mestskej zóne a zjednosmernením niektorých komunikácií. Vytypovať chce nové lokality pre budovanie parkovacích miest a záchytných parkovísk. Ako o novinke sa uvažuje o zrušení poplatku za parkovanie počas sobôt.

Predložený návrh pôvodne počítal aj s oslobodením áut s elektrickým alebo hybridno-elektrickým pohonom od platenia parkovného. Poslanci však na návrh poslanca Miloša Dovičoviča (nezávislý) schválili, že tieto vozidlá výnimku nedostanú. Dovičovič argumentoval tým, že zaberajú parkovacie miesta rovnako ako ostatné autá.

Podľa Dvonča bude potrebné motivovať obyvateľov, aby nemali tri – štyri autá, ale využívali mestskú autobusovú dopravu. „My nikdy nevybudujeme toľko parkovacích miest, koľko pribúda ročne áut,“ podotkol primátor. Problém podľa neho spôsobuje aj to, že obyvatelia vilových štvrtí parkujú na uliciach a nechcú si autá dávať do svojich dvorov. Problémy to spôsobuje autobusom aj smetiarom.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X