Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krajska kniznica karola kmetka v nitre prednaska.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre
3. mája 2024 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Psy, knihy a zázraky: V knižnici ste mohli spoznať život vodiacich psov, najbližšie vás čaká beseda s autorom detektívok

V Krajskej knižnici Karola Kmeťka sa v týchto dňoch uskutočňuje niekoľko zaujímavých podujatí. Nedávno mali možnosť návštevníci spoznať život a detaily výcviku asistenčných psov. Milovníkov kníh zas čoskoro čaká beseda s autorom detektívok.

Návštevníci knižnice mali možnosť nedávno poznať život a naučili sa niečo o výcviku vodiacich a asistenčných psíkoch. Vodiace, asistenčné či takzvané signálne psy sú bezpochyby veľkou pomocou pre ľudí s telesným a iným znevýhodnením.

V Krajskej knižnici Karola Kmeťka (KKKK) sa konala prednáška o vodiacich a asistenčných psíkoch, v rámci ktorej mohli návštevníci spoznať psie asistentky Viki, Vanda a aj knižnicou virtuálne adoptovanú členku tímu – 5-mesačnú labradorku Anetku. Vodiace a asistenčné psíky sa podieľajú na pomoci ľuďom s rôznymi hendikepmi.

Ľubica Radimská a inštruktorky Výcvikovej školy pre vodiacich a asistenčné psy priblížili techniky výcviku a vedenia týchto psov, ktoré menia životy mnohých ľudí. Dôležitou súčasťou cesty vodiacich a asistenčných psov je ich vzťah s vychovávateľom, ktorý im poskytuje domov a čas na výcvik.

Adopčné programy

Aj široká verejnosť sa môže zapojiť do adopčných programov, ako to urobili v knižnici s Anetkou a predtým s labradorom Vaškom. KKKK sa angažuje v adopčných programoch, ktoré pomáhajú poskytovať finančnú podporu na chov a výcvik týchto psov. Darované sumy prispievajú ku skvalitneniu výcviku a zabezpečujú lepší život pre zverencov. Sledujte KKKK, ako sa Anetke darí.

Spomínaná prednáška je súčasťou snahy knižnice poskytnúť návštevníkom príležitosť na vzdelávanie a rozšírenie záujmov. Zároveň ide o pomoc ľuďom so zrakovým či iným hendikepom spraviť krok k samostatnosti.

Beseda s Dadom Nagyom

Najbližšie vás však v KKKK čaká literárny zážitok, ktorý vás zavedie do sveta zločinu a jeho vyšetrovania. V spoločenskej miestnosti KKKK v Nitre sa 10. mája o 16.00 hod. uskutoční literárna beseda so známym slovenským spisovateľom so pseudonymom Petrom Šloserom.

Je to bývalý policajt so skúsenosťami z boja proti organizovanému zločinu a s čitateľmi sa podelí o svoje zážitky a poznatky zo svojej kariéry. Jeho knihy, ktoré píše pod pseudonymom, ako napríklad Mafiánska poprava?, Polícia v rukách mafie, Spolok Judášov, Hlava ako dôkaz alebo Policajná chobotnica odkrývajú temné zákutia zločineckého sveta a vyšetrovania z pohľadu insidera.

Beseda je súčasťou projektu Knižnica – miesto, kde to žije, ktorý podporuje Fond na podporu umenia. Tento projekt prináša 9 literárnych podvečerov s moderátorom Dadom Nagyom, pričom beseda s Petrom Šloserom je druhá v poradí. V ďalšom mesiaci sa stretneme s Františkom Kozmonom a Vandou Rozenbergovou.

Vstup na podujatie je voľný s platným čitateľským preukazom. Nezmeškajte túto výnimočnú príležitosť stretnúť sa so skutočným policajtom, ktorý odkrýva tajomstvá zločinnej scény. Zaznačte si dátum a pridajte sa na literárnu besedu plnú napätia a zvratov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X