Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dokumenty
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
14. mája 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDeň.skNitraDeň.sk Diskusia()

Obyvatelia spísali petíciu, nesúhlasia s polyfunkčným objektom na Pieskovej ulici v Nitre

Obyvatelia Pieskovej ulice spísali petíciu, nesúhlasia s polyfunkčným objektom, ktorý by tu mal vyrásť. Stavebné povolenie na objekt bolo pritom vydané už v roku 2010.

Ako uviedla hlavná kontrolórka mesta Nitra Darina Keselyová v oznámení o výsledku prešetrenia petície: „V centrálnej evidencii petícií bola pod číslom 3/2018-pet. zaevidovaná petícia obyvateľov Pieskovej ulice.“  Občania spísali petíciu za účelom požiadavky na realizáciu zmeny územného rozhodnutia pre plánovanú výstavbu polyfunkčného a obytného súboru budov na Pieskovej ulici v Nitre.

„Obyvatelia petíciou požadujú zmenu územného rozhodnutia vydaného na výstavbu polyfunkčných bytových domov na Pieskovej ulici, nakoľko v súčasnosti vznikli nové skutočnosti, ktoré nie sú v pôvodnom územnom rozhodnutí zohľadnené. Počet podpisov na podaných petičných hárkoch spolu je 73,“ píše sa v oznámení o výsledku prešetrenia petície.

Hlavná kontrolórka oznámila obyvateľom po vyžiadaní si stanovísk odborných útvarov Mestského úradu v Nitre a prešetrení petície, že mesto Nitra vydalo dňa 4. augusta 2010 rozhodnutie o umiestnení stavby pre stavbu (novostavbu): „Polyfunkčný komplex – Nitra, Piesková ulica. Toto rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 31. augusta 2010, pričom obyvatelia podanou petíciou požadujú zmenu tohto vydaného územného rozhodnutia.

„Zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len stavebný zákon) v § 41 rieši zmenu územného rozhodnutia a to tak, že stavebný úrad môže z podnetu navrhovateľa nahradiť územné rozhodnutie, ktoré je právoplatné, novým územným rozhodnutím, ak to umožňuje územnoplánovacia dokumentácia alebo iné podklady pre územné rozhodnutie alebo podmienky v území. Za rovnakých okolností môže stavebný úrad nahradiť územné rozhodnutie, ktoré vydal z vlastného podnetu,“ informuje Keselyová.

Ako sa ďalej uvádza v oznámení o výsledku prešetrenia petície, zmenu územného rozhodnutia možno vykonať nahradením pôvodného rozhodnutia novým rozhodnutím. Dôvody zmeny môžu byť rôzne a uplatňovať ich môže navrhovateľ alebo z vlastného podnetu stavebný úrad. „Pri konaní sa postupuje obdobne ako pri riadnom územnom konaní. Návrh na zmenu územného rozhodnutia sa prerokuje s tými istými účastníkmi konania, resp. s ich právnymi nástupcami a dotknutými orgánmi, ktorí sa zúčastňovali na pôvodnom konaní,“ vysvetľuje Keselyová.

„V zmysle § 35 ods. 1 stavebného zákona, územné konanie sa začína na písomný návrh účastníka, z podnetu stavebného úradu alebo iného orgánu štátnej správy. Návrh sa doloží dokumentáciou ustanovenou vykonávacími predpismi k tomuto zákonu spracovanou oprávnenou osobou, ktorá získala oprávnenie na výkon týchto činností podľa osobitných predpisov a dokladmi ustanovenými osobitnými predpismi,“ píše sa v oznámení o výsledku vyšetrenia petície.

Podľa informácií zo zverejneného dokumentu: „Útvar hlavného architekta vo svojom vyjadrení k petícii uviedol, že neeviduje žiadnu požiadavku o vyjadrenie k zmene územného rozhodnutia pre plánovanú výstavbu polyfunkčného a obytného súboru pod názvom „Polyfunkčný komplex – Nitra, Piesková ul“. Odbor stavebného poriadku vo svojom vyjadrení k petícii uviedol, že mu nebola doručená žiadna žiadosť na uvedenú stavbu.“

Podľa uvedeného je teda k zmene vydaného územného rozhodnutia nutné zabezpečiť potrebnú dokumentáciu, ktorá je nevyhnutná pri územnom konaní. Ako uvádza Keselyová, okrem iného je nutný aj súhlas vlastníka pozemku, pokiaľ navrhovateľ zmeny nemá k pozemku vlastnícke či iné právo.

„Zabezpečenie potrebnej dokumentácie pri územnom konaní môže byť tiež realizované len v prípade schválenia finančných prostriedkov v rozpočte mesta Nitry, pričom konečné schválenie finančných prostriedkov na jednotlivé akcie je v právomoci poslancov mestského zastupiteľstva,“ uzatvára hlavná kontrolórka mesta Nitra.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X