Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zastupitelstvo mestski poslanci ilustracne lucia bihuncova nitraden 1.jpg
ilustračné: Lucia Bihuncová, © NitraDen.sk
14. augusta 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Nitrania si budú voliť 31 poslancov, návrh na zníženie ich počtu neprešiel

Nitrania si budú v jesenných komunálnych voľbách voliť opäť 31 mestských poslancov v siedmich volebných obvodoch. Návrh na zníženie počtu poslancov na 24 na augustovom mimoriadnom mestskom zastupiteľstve neprešiel.

„Zníženie počtu poslancov by mohlo perspektívne viesť k tomu, že obyvatelia budú viac motivovaní, aby prišli k voľbám a rozhodli s nejakou znalosťou a zainteresovanosťou o tom, kto ich bude zastupovať,“ povedal predkladateľ návrhu Miloš Dovičovič (nezávislý).

Poslanci jeho návrh nepodporili. Niektorí síce pripustili, že Nitra by mohla mať aj menej poslancov, návrhu však vytkli, že mu nepredchádzala širšia diskusia a prichádza krátko pred uplynutím lehoty, dokedy musia mestá a obce určiť volebné obvody a počty poslancov. „Zníženie počtu poslancov nie je pre nás problém, ale treba to vážnejšie prerokovať v jednotlivých kluboch a návrh urobiť tak, aby spravodlivo odrážal skutočnosť v jednotlivých volebných obvodoch,“ uviedol poslanec Peter Oremus (nezávislý). V diskusii zaznelo, že zatiaľčo niektoré obvody by zniesli aj nižší počet poslancov, iné by, naopak, potrebovali posilniť. Na zastupiteľstve sa spomínali ako problémové najmä okrajové mestské časti Krškany a Dražovce, kde majú problémy s neprispôsobivými obyvateľmi.

Odlišné mestské časti

Témou bolo tiež súčasné rozdelenie na volebné obvody. Poslanec Pavel Varga z volebného obvodu Zobor, Dražovce poukázal na to, Dražovce a Zobor sú dve diametrálne odlišné mestské časti s úplne inými problémami. Zatiaľčo na Zobore sú najmä rodinné domy a vily, v Dražovciach sa rozrastá priemyselný park a témou sú aj miestni Rómovia. „V Dražovciach sa budeme potýkať s ďaleko väčšími problémami, ako má Zobor. A to ešte nevieme, ako dopadnú voľby – či za Dražovce vôbec bude nejaký poslanec,“ podotkol Varga.

V zmysle zákona o obecnom zriadení pripadá na Nitru podľa počtu obyvateľov 19 až 31 poslancov. Priemerný počet obyvateľov na jedného poslanca je 2 542. Komunálne voľby budú 10. novembra. Obyvatelia obvodu Dolné Krškany, Horné Krškany si budú voliť jedného poslanca. Za Staré Mesto zvolia šiestich, za Čermáň dvoch, Klokočina bude mať ôsmich poslancov a obvod Diely, Kynek, Mlynárce, Párovské Háje štyroch. Zobor, Dražovce budú zastupovať v mestskom pléne traja poslanci a obvod Chrenová, Janíkovce bude mať sedem poslancov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X