Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
nitrianska radnica, Mestský úrad Nitra
Foto: Facebook/ Mesto Nitra
26. mája 2023 Správy Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Mesto si vezme ďalší úver, je potrebný na dofinancovanie projektov z peňazí európskych fondov

Peniaze majú ísť na obnovenie priestoru za Dominom, oživenie Kina Lipa, nový skatepark na Chrenovej, hradný kopec, park či bývalé kasárne.

Mesto si bude brať ďalší úver, odsúhlasili to mestskí poslanci. Ide o úver do výšky 10 miliónov eur, ktorý má pomôcť financovať veľké investičné akcie v Nitre. Týka sa to hlavne projektov z peňazí európskych fondov, aby mesto mohlo tieto peniaze čerpať, je potrebné, aby zo svojho rozpočtu doplatilo päť percent z celkovej sumy diela.

Financie majú ísť na obnovenie priestoru za Dominom, na oživenie Kina Lipa či na vytvorenie skateparku na Chrenovej. Peniaze sa takisto použijú na dofinancovanie revitalizácie hradného kopca, Starého aj Nového parku či priestoru v bývalých kasárňach. Podľa primátora Nitry Mareka Hattasa je dôležité, aby bolo mesto pripravené na čerpanie viac ako 30 miliónov z Európskej únie. Nutná je teda dokumentácia, aj zabezpečenie prostriedkov.

Peniaze budú investované aj do opráv ciest a chodníkov v meste, novú techniku pre Stredisko mestských služieb. „Hlavná kontrolórka mesta Darina Keselyová potvrdila, že mesto Nitra na základe údajov o stave jeho dlhu dodržalo zákonné podmienky na prevzatie tohto úveru. Úverová zaťaženosť mesta nebude extrémne vysoká ani po prevzatí nového úveru,“ informoval hovorca Nitry Tomáš Holúbek. Mesto predpokladá čerpanie úveru v priebehu rokov 2023 až 2025. Obdobie splácanie úveru je nastavené na 120 mesiacov, od januára 2025 do decembra 2034.

Od tohto roka malo mesto tiež začať splácať 9 miliónový úver z roku 2020. V roku 2020 mala Nitra celkový dlh 33,2 milióna eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X