Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra kreativne centrum.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: kreativnecentrumnitra.sk - koláž NitraDen.sk
13. decembra 2023 Správy Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

Obrovská hanba pre mesto a najsmutnejší deň v novodobej histórii? Kreatívne centrum Nitra je v ohrození

Nitrianske kreatívne centrum stojí na pokraji zániku? Poslanci mestského zastupiteľstva neodsúhlasili kľúčový úver. Projekt v hodnote 15,5 milióna eur, financovaný z európskych fondov, čelí kríze.

Primátor Marek Hattas a poradca pre komunikáciu Henrich Varga označili pondelok 11. decembra za „najsmutnejší deň v novodobej histórii Nitry“ a „obrovskú hanbu pre naše mesto“. Dôvodom ich pohoršenia je neúspech poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí neodsúhlasili program rokovania, čím ohrozili budúcnosť Kreatívneho centra Nitra.

Na rokovaní sa malo rozhodovať o rozvoji mesta a financiách vo výške 15,5 milióna eur, o dočasnom financovaní Kreatívneho centra. Neschválením programu nemohli poslanci prerokovať preklenovací úver vo výške 9 miliónov eur, ktorý je nevyhnutný do konca roka, aby mesto neprišlo o sľubované dotácie. Tieto peniaze sa mali do mestskej kasy vrátiť v polovici roku 2024.

Po rokovaní v pondelok prehovorila k poslancom, ktorí neodsúhlasili program rokovania, aj riaditeľka Divadelnej Nitry Darina Kárová: „Kreatívne centrum v Nitre chýba. Kto bude platiť tých 15 miliónov? 15 miliónov sme dostali zadarmo, na tácke, od Európskej únie. Teraz ich budeme vracať a splácať neviem koľko rokov. Budovy budú stáť a chátrať.“

Taktiež pripomenula, že sa Nitra pokúšala dvakrát o titul Európskeho hlavného mesta kultúry a peniaze mesto nezískalo. Keď ich teraz môže mesto získať, no to je v ohrození, pre konanie niekoľkých poslancov a poslankýň. Namiesto toho sa mesto zadĺži. „Som zvedavá, ako toto máte ekonomicky premyslené. Tu nejde o nátlak. Títo ľudia tu sedia, pretože majú o kultúru v našom meste záujem, ale vy páni poslanci a panie poslankyne o rozvoj kultúry, o investície do kultúry záujem nemáte!“ prehovorila k poslancom.

Namiesto osláv konflikt

Kino Palace a historické budovy v kasárňach pod Zoborom sú po rokoch prác a rekonštrukcii pripravené otvoriť svoje brány pre verejnosť. Avšak, uprostred toho, čo by malo byť obdobie osláv a nadšenia, sa projekt Kreatívneho centra Nitra (KCN) ocitá v nebezpečenstve ohrozenia a potenciálneho zániku.

Financovaný významnými sumami z európskych fondov a schválený Mestským zastupiteľstvom v Nitre, projekt KCN v hodnote 15,5 miliónov eur, stojí na pokraji dokončenia a spustenia plnej prevádzky. Obyvatelia mesta Nitry, podporovatelia umenia a kultúry, však čelia správam, ktoré naznačujú, že projekt môže byť ohrozený.

Kreativita aj cestovný ruch

Projekt Kreatívneho centra Nitra je v skutočnosti najväčší svojho druhu na Slovensku. Získal podporu Európskej únie v súťaži slovenských miest a má ambície stať sa ťahúňom kreatívneho priemyslu na Slovensku. Rekonštruované budovy sú navrhnuté tak, aby slúžili mladým remeselníkom, umeleckým skupinám a rôznym kultúrnym pracovníkom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Kreatívne centrum by mohlo poskytnúť nové príležitosti nielen pre umelcov, ale aj pre rozvoj cestovného ruchu v regióne, zvyšujúc imidž Nitry ako moderného mesta pre život s bohatou kultúrnou ponukou. Napriek týmto sľubným vyhliadkam čelí projekt vážnym prekážkam, ktoré by mohli viesť k jeho zániku.

Zamietli návrh

Mesto Nitra investovalo približne 6 miliónov eur do projektu KCN, pričom Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky by malo vrátiť tieto prostriedky do mestskej kasy. Avšak, na dokončenie projektu je potrebných ďalších 9 miliónov eur, ktoré mesto plánuje získať prostredníctvom preklenovacieho úveru.

Tu však nastal problém. Mestskí poslanci zamietli návrh na schválenie úveru na mimoriadnom zastupiteľstve dňa 27. novembra 2023. To uviedlo mesto do komplikovanej situácie, kde hrozí, že nedokáže zabezpečiť potrebné finančné prostriedky na dokončenie projektu včas.

Kritika vs. výzva s petíciou

Okrem finančných ťažkostí čelí projekt aj neprimeranej kritike zo strany časti mestských poslancov, ktorí ho označujú za zle riadený a nepotrebný. Napriek tomu existuje silná podpora v podobe viac ako tisíc spokojných účastníkov, ktorí sa aktívne zapájajú do aktivít Kreatívneho centra. Umelci, obyvatelia aj organizácie preto vytvorili výzvu na záchranu Kreatívneho centra Nitra.

Autormi výzvy sú riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, predsedníčka Otvoreného fóra Zachráňme kultúru Darina Kárová, zakladateľ a riaditeľ medzinárodného hudobného festivalu Flaam Marián Tesák a dramaturgička, štatutárny zástupca Nové divadlo, prezidentka Akadémie divadelných tvorcov Veronika Gabčíková.

Z radov odbornej verejnosti sa zapojili do výzvy herci Martin Nahálka, Lucia Korená, Agáta Spišáková, Peter Oszlík, Milan Ondrík aj Eva Pavlíková. Okrem hercov sa zapojili aj zariadenia, organizácie, pedagógovia, hudobníci, producenti, režiséri a výtvarníci. Petícia za zachovanie Kreatívneho centra získala viac ako 3-tisíc podpisov.

Mesto Nitra teraz čelí rozhodujúcemu okamihu, kedy sa musí nájsť riešenie, aby sa zabránilo strate eurofondov a zachovala sa budúcnosť Kreatívneho centra. Obyvatelia a poslanci majú pred sebou ťažké rozhodnutie, ktoré ovplyvní kultúrnu scénu a celkový vývoj Nitry na dlhé roky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X