Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Polopodzemne kontajnery.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zdroj foto: www.odpady-portal.sk

Nitra získala cenu za najinovatívnejší systém zberu odpadu na Slovensku

Nitra zahviezdila v pražskom sídle spoločnosti Microsoft, kde sa koncom septembra tohto roka odovzdávali ocenenia Microsoft awards. Tie majú za úlohu vyzdvihnúť najlepšie a najinovatívnejšie projekty, ktoré sú realizované partnermi spoločnosti Microsoft v Česku a na Slovensku. 

Vďaka projektu inteligentnej správy odpadov v meste Nitra, ku ktorému dopomáha riešenie Sensoneo, sa naše mesto stalo víťazom kategórie Verejná správa a rozvoj moderného mesta.

Ako uvádza portál touchit.sk, slovenská spoločnosť Sensoneo je globálnym poskytovateľom riešení, ktoré sú zamerané na efektívnu správu odpadov. S mestom, ktoré sa nachádza pod Zobor, spolupracuje táto firma od roku 2015.

„Mesto bolo vôbec prvým zákazníkom, ktorý Sensoneo riešenie testoval už v jeho pilotnej fáze a vďaka intenzívnej spolupráci a spätnej väzbe sa výrazným spôsobom podieľalo na formovaní prototypu riešenia,“ uviedol portál touchit.sk.

Ako pre tento portál povedal zakladateľ spoločnosti Sensoneo Martin Basila: “Spolupráca s mestom Nitra je dôsledkom veľkého záujmu mesta o inovatívne technológie a odvážneho prístupu k ich nasadzovaniu.

Nitrianske komunálne služby, ktoré komplexe manažujú komunálne služby v Nitre a okolí, s cieľom optimalizovania a zvyšovania kultúrnosti v meste nasadzujú polo-podzemné kontajnery. V súčastnosti ich je osadených takmer 230 a v pláne je osádzanie ďalších.

„Práve výrazný nárast polo-podzemných a veľkokapacitných kontajnerov motivoval NKS k hľadaniu riešenia, ktoré by umožnilo maximalizovať benefity tohto typu kontajnerov a súčasne manažovať odpad efektívnejšie. To bol moment, kedy sa NKS obrátili na Sensoneo, ktoré v tej dobe finalizovalo prvý prototyp svojho riešenia pre inteligentnú správu odpadov,“ píše portál touchit.sk.

Kľúčový moment prišiel v marci 2015, kedy psoločnosť Sensoneo nasadila v Nitre senzory na monitorovanie naplnenosti kontajnerov. Postupne bolo v Nitre osadených až 471 takýchto senzorov. Podľa informácií portálu touchit.sk: „Okrem pôvodne zamýšľaných polo-podzemných kontajnerov sa rozhodla monitorovať aj kontajnery na sklenený odpad, keďže táto komodita sa takisto plní nepravidelne a nárazovo.“

Vďaka nasadeniu Sensoneo má spoločnosť NKS presný prehľad o monitorovanom odpade, a tým môže optimalizovať zvoz odpadu. Predpokladané zníženie nákladov je pri tomto systéme 30 percent.

Ak nemáte dáta, nedokážete riadiť. Vďaka dátam od Sensoneo môžeme lepšie riadiť náš odpad,“ povedal pre portál touchit.sk riaditeľ NKS Ladislav Peniaško. „Inteligentná správa odpadu je jeden z prvkov, ktorý je zahrnutý do koncepcie smart mesta Nitra. Komunálne služby prostredníctvom Sensoneo v konečnom dôsledku pomáhaj vytvárať lepšie životné prostredie pre obyvateľov mesta,“ dodal na margo riešenia primátor mesta Nitra Jozef Dvonč.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X