Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitra triedenie odpad kolaz.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Mesto Nitra, Roman Oravec - koláž NitraDen.sk
16. júna 2023 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

V meste analyzovali odpadky: Mnoho Nitranov odpad netriedi, aj keď možností má dostatok

V Nitre sa študenti oboch univerzít pustili do analýzy zmesového komunálneho odpadu. Najhoršie sú na tom obyvatelia domov. Teraz sú na rade opatrenia.

Obyvatelia mesta nedbajú na triedenie odpadu tak, ako by mali. Môže sa to odraziť na poplatkoch. Mesto zorganizovalo analýzu odpadu. „Chceli sme zistiť, koľko je v zmesovom komunálnom odpade takých smetí, ktoré by mali byť vytriedené. Na základe toho mesto Nitra spraví sériu opatrení a pripraví informačnú kampaň na zvýšenie povedomia o triedení odpadu,“ povedal Martin Pavelka, referent pre odpadové hospodárstvo z nitrianskej radnice.

Prvú masovú analýzu odpadkov zo sídlisk aj z rodinných domov v Nitre vykonávalo viac ako 40 študentov oboch nitrianskych univerzít.  V ochranných prostriedkoch sa v areáli Nitrianskych komunálnych služieb doslova prehŕňali 2,5 tonami odpadkov z Čermáňa a z Klokočiny.

Spoločensky zodpovední Nitrania

Na skládke to nebudú týždne ani roky, kým sa odpad rozloží. Potrvá to desiatky, stovky, možno až tisícky rokov, v prípade skla určite. Potom skládku len prekryjeme zeleňou a tvárime sa, že tu nikdy nebola, lebo ako sa hovorí – čo oko nevidí, to srdce nebolí,“ upozornila pedagogička z nitrianskej katedry ekológie a environmentalistiky Zuzana Pucherová.

Triedenie odpad analýza
Foto: Mesto Nitra, Roman Oravec

Študenti tak podľa pedagogičky mali „jedinečnú možnosť vidieť, ako spoločensky zodpovední Nitrania neplnia svoju úlohu tak, ako by mali“ a tiež „čo všetko sú ľudia schopní hodiť do zmesového komunálneho odpadu a poslať na skládku“. Okrem toho, že to neskutočne škodí životnému prostrediu, uloženie odpadu na skládku sa premietne do poplatkov. Na nezodpovedných tak často doplácajú aj tí, ktorí poctivo separujú.

Nezodpovední obyvatelia domov

Prekvapením bolo, že najhoršie separovali obyvatelia z rodinných domov. Ich odpadky tvoril záhradný bio odpad (16 %). Po ňom nasledovali plasty, textil a kuchynský bioodpad. Všetky tri zložky odpadu boli zhodne zastúpené štyrmi percentami. Je to prekvapivé a o to smutnejšie, že všetky domácnosti majú k dispozícii 120-litrovú nádobu na bio odpad, ktorú NKS vyvážajú raz za dva týždne.

Triedenie odpad analýza
Foto: Mesto Nitra, Roman Oravec

Odpad z bytoviek zas v najväčšom zastúpení tvoril textil, po ktorom nasledujú plasty. Obe komodity dosiahli šesťpercentný podiel. Kuchynský bioodpad tvoril štyri percentá.

Nesprávne triedenie odpadu

Nesprávne triedenie odpadu alebo jeho úplná ignorácia má na samosprávu environmentálny, ale aj ekonomický dopad. Platí rovnica, že čím menej sa vytriedi, tým viac odpadu musí mesto vyvážať na skládku a tým viac za skládkovanie zaplatí.

Triedenie odpad analýza
Foto: Mesto Nitra, Roman Oravec

Získané dáta považujem za veľmi užitočné. Mesto ich použije na nastavenie si cieľov v odpadovom hospodárstve do budúcich rokov. Správnymi opatreniami dokážeme znížiť negatívny dopad netriedenia na životné prostredie, na ekonomiku mesta a v konečnom dôsledku aj na peňaženky všetkých občanov,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Konkrétne opatrenia navrhnú odborníci na odpadové hospodárstvo. Môžu nimi byť napríklad pridanie nádob na separovaný odpad alebo zmena frekvencie jeho vývozu.

Triedenie odpad analýza
Foto: Mesto Nitra, Roman Oravec

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X