Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kontajnery odpad smeti nitra.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDen.sk SH
15. marca 2024 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Netriedite odpad? Mali by ste! Mesto prináša prehľad o separácii odpadu

Nitra sa aktívne zapája do boja proti odpadom, a to tým, že odpad obyvatelia triedia. Čo to znamená pre obyvateľov Nitry a prečo by to mohlo byť dôležité pre každého?

Počas uplynulého roka vytriedili obyvatelia mesta viac ako 20-tisíc ton komunálneho odpadu, mesto tým dosiahlo 43,5% úroveň triedenia z celkového množstva komunálneho odpadu (45 550 ton).

Nie je to však lepšie číslo, ako v uplynulom roku. Dôvodom môže byť aj zálohovanie jednorazových obalov na nápoje, ktoré nekončia v zberných nádobách, ale dostávajú novú šancu na život. Najlepšie triedili obyvatelia biologicky rozložiteľný odpad – 9 143 ton, papier – 2 272 ton, sklo – 933 ton, plasty – 868 ton.

Zodpovední obyvatelia, ktorí triedia odpad pomáhajú šetriť prírodné zdroje, ale zároveň aj šetria svoje peňaženky a peňaženky všetkých obyvateľov mesta. Ako spresňuje mesto, čím viac odpadu vytriedime, tým menej mesto musí platiť za uloženie odpadu na skládku odpadov. Táto suma sa následne premieta do takzvaného smetného.

Analýza z minulého roku ukázala, že ešte stále existuje priestor na zlepšenie. Obyvatelia majú medzery hlavne v triedení záhradného odpadu, plastov, textilu a kuchynského odpadu. Plánom mesta je posilniť mobilný zber použitých kuchynských olejov a tukov, o ktorý majú obyvatelia záujem.

Udržateľné odpadové hospodárstvo nie je len záležitosťou mesta, ale ovplyvňuje aj nás všetkých. Triedením odpadu šetríme nielen životné prostredie, ale aj svoju peňaženku. Čím viac odpadu vytriedime, tým menej zaplatíme za jeho odvoz a likvidáciu. A tak pomáhame nielen sebe, ale aj budúcim generáciám.

Viete, aký odpad kam patrí? Pomôže vám tento prehľad.

Triedenie odpadu separovanie.png
Foto: nitra.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X