Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Výstavba športovej haly
Foto: NitraDeň.sk
18. augusta 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Mesto stavia podľa poslankyne športovú halu načierno, preskúmať to má generálna prokuratúra

Nitra porušilo pri výstavbe športovej haly na Čermáni stavebný zákon. Mestská poslankyňa Renáta Kolenčíková (nezávislá) médiá informovala, že sa v tejto veci minulý týždeň obrátila na Generálnu prokuratúru SR, kde podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Vo štvrtok zároveň podala na Okresnom súde v Nitre návrh na nariadenie neodkladného opatrenia, ktorým by súd nariadil mestu, aby nepokračovalo v stavbe.

„Stavebný úrad obce Dolné Lefantovce ako orgán štátneho stavebného dohľadu vykonal 22. mája obhliadku stavby a konštatoval, že stavebník – Mesto Nitra – realizuje stavbu v rozpore so zákonom a bez právoplatného stavebného povolenia. Čierna stavba mala byť okamžite zastavená, no nebola,“ uviedla Kolenčíková.

Ako pokračovala, podľa stanoviska z obhliadky má mesto do 90 dní predložiť dodatočné stavebné povolenie a dať stavbu do súladu so zákonom. Keďže tento termín sa blíži a práce na telocvični pokračujú, 16. augusta si Kolenčíková na mestskom úrade pýtala od vedúcej stavebného úradu Márie Jančovičovej právoplatné stavebné povolenie. „Žiadala som pani vedúcu, aby mi umožnila nazrieť do spisu a presvedčiť sa ako poslankyni mestského zastupiteľstva, že stavebník má povolenie vydané. Jej odpoveď bola, že musím dať písomnú žiadosť, pretože nie som účastník konania,“ uviedla Kolenčíková. Ako dodala, keďže v tomto prípade hrozí aj nariadenie o likvidácii čiernej stavby, podala na súd návrh na predbežné opatrenie, aby sa predišlo škodám.

Mestu hrozí vysoká pokuta

Slovenská stavebná inšpekcia konštatovala, že mesto stavalo v rozpore so stavebným povolením z roku 2015 a za porušenie stavebného zákona mu hrozí pokuta do výšky 165 969 eur. Riaditeľ nitrianskeho inšpektorátu Miroslav Hanečka v júni informoval, že stavebné povolenie z roku 2015 bolo vydané na prestavbu pôvodného objektu športovej haly. Tú však zničil požiar v roku 2016. „Po požiari vlastník stavby – mesto Nitra – zabezpečil v roku 2017 odstránenie požiarom znehodnotenej stavby (drevostavby) a tiež murovanej časti objektu, ktorý mal byť pôvodne zachovaný a stavebne zakomponovaný do novej telocvične,“ uviedol Hanečka.

Mesto Nitra sa v júni vyjadrilo, že stavebné povolenie z roku 2015 je naďalej právoplatné. „Vydané bolo 1. júla 2015 a od tohto termínu sa realizovali prípojky. V rámci tejto investičnej akcie mesto požiadalo o zmenu stavby pred dokončením,“ napísala vtedy vo svojom stanovisku radnica. Kolenčíková sa na výstavbu haly na Čermáni pýtala vedenia mesta na aprílovom aj na májovom zastupiteľstve, odpoveď bola, že zákon porušený nebol. Poslankyňa si myslí, že mesto sa s halou ponáhľa preto, že ju chce „slávnostne otvárať s cirkusom pred voľbami“.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X