Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hattas wilsonovo nabrezie kolaz.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/GoogleMaps - koláž NitraDen.sk
26. septembra 2020 Správy Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

Mesto potvrdilo, že parkovisko na Wilsonovom považuje za neprijateľný stav, parcela sa zmení na zastavateľnú. Hattas pred voľbami bojoval za zeleň, zmenil názor?

Pred niekoľkými rokmi sme informovali o konflikte obyvateľov a firmy, ktorá chcela kúpiť pozemok na Wilsonovom nábreží a postaviť na ňom polyfunkčný objekt. Približne v tom istom čase, spisoval petíciu súčasný primátor mesta Marek Hattas proti výstavbe v tejto časti.

Čo bolo v minulosti?

Viac ako 4-tisíc ľudí podpísali petíciu iniciovanú Marekom Hattasom pred voľbami. V petícií šlo o záchranu zelene v meste a to konkrétne na Wilsonovom nábreží. Bývalé vedenie chcelo zmeniť lukratívny pozemok pri rieke, čo by mohlo znamenať výstavbu namiesto parkoviska a zelene.

V petícii sa Hattas vyjadril:„Akákoľvek stavba v tejto lokalite bude mať za následok úbytok rozlohy zelene a oddychovej zóny bezprostredne spojenej s celým nábrežím rieky Nitra“ a „Nie je možné, aby v jednom modernom európskom meste zanikala mestská zeleň a priestory pre rekreáciu ľudí na úkor developerských projektov“.

Petícia pomohla, podpísalo ju 4000 ľudí aj online, aj na papieri. Mesto pod vedením SMER-u neschválilo výmenu pozemkov a nepovolilo zastavanie. Hattas dodal: „Wilsonovo nábrežie je nateraz v bezpečí, no Nitru trápia aj iné problémy.“ Hattasovi to pomohlo k popularite, stal sa primátorom, ľudia si ho obľúbili.

Konkrétne znenie Hattasovho textu z petície:

Peticia.jpg
Reprofoto: www.peticie.com

Vyjadrenie Hattasa, keď sa podarilo zachrániť zeleň a parkovisko:

Peticia 1.jpg

Zradil Hattas ľudí, ktorí podpísali petíciu, keď nezakázal úplne výstavbu?

Teraz mesto Nitra pripravuje nový územný plán, ktorý rozhodne, kto môže na pozemku stavať, aj na úkor zelene. Ten môžu ľudia pripomienkovať spoluautorovi územného plánu hlavnému architektovi Viktorovi Šabíkovi do stredy 30.9. Zvláštny na celej príprave územného plánu je fakt, že nie je jasné, čo navrhuje mesto do celého územného plánu, ktoré plochy so zeleňou navrhne zastavať a ktoré zakáže. Takže ľudia nevedia presne, čo majú pripomienkovať.

NitraDen.sk sa začal zaujímať o finálny návrh, najmä či mesto pripustí výstavbu na Wilsonovom nábreží a Svätoplukovom námestí, čo môže mať za následok zničenie súčastnej zelene a jasný rozpor s tým, čo Hattas presadzoval pred voľbami.

Diskusia okolo zámeru na Wilsonovom nábreží je tu už dlhšie. Nebolo, ale známe, či sa povolí zastavať, alebo výstavba bude územným plánom zakázaná. Vyjadrenie mesta neboli jasné, náznak dal len Hattas na súkromnom Facebook profile. Dnes nám hovorca mesta Holúbek po dvoch týždňoch upresnil odpovede na otázky a jasne pripustil výstavbu: „Plán je, že zo súčasného neprijateľného stavu sa táto parcela v ÚP CMZ zmení na miesto podmienečne zastavateľné.“

Zabudol Hattas, čo tvrdil pred voľbami, ako chcel bojovať s developermi a ako ochraňoval zeleň, keď tvrdil: „Akákoľvek stavba v tejto lokalite bude mať za následok úbytok rozlohy zelene“? Na naše otázky primátor mesta neodpovedal.

Budúci týždeň prinesieme na NitraDen.sk ďalšie zistenia, informácie o tom, akú výstavbu plánuje mesto Nitra povoliť v územnom pláne na ploche zelene na Svätoplukovom námestí.
Pripomienky k územnému plánu je možné adresovať na Mestský úrad do 30. septembra 2020 a to Viktorovi Šabíkovi, Útvar hlavného architekta mesta Nitra, Štefániková trieda 60, Nitra. Alebo podať na podateľni mestského úradu.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X