Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parkovisko wilsonovo nabrezie 5.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: Lucia Bihuncová, NitraDeň.sk
18. júna 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od © NitraDen.sk Diskusia()

Firma chce kúpiť pozemok na Wilsonovom nábreží, jej žiadosťou sa budú zaoberať mestskí poslanci

Na štvrtkovom mestskom zastupiteľstve sa budú poslanci zaoberať Návrhom na zámer nakladania s nehnuteľnosťou vo vlastníctve mesta Nitra. Na parcele č. 1875 chce stavať firma Dynamik Holding, a. s.

Ako sa uvádza v zámere, „odbor majetku eviduje žiadosť spoločnosti Dynamik Holding, a.s., so sídlom Štúrova 22, Nitra, o prehodnotenie jej realizačného zámeru – realizácia developerského projektu, výstavba komerčných priestorov s parkovacími miestami na Wilsonovom nábreží, a to na pozemku reg. „C“ KN parc. č. 1875 – ostatné plochy o výmere 5 893 m2, k. ú. Nitra, obec Nitra, zapísaného na LV č. 3681 na meno mesta Nitra v celosti.“

Firma Dynamik Holding, a. s., chce pozemok kúpiť, prípadne si ho dlhodobo prenajať či zameniť za iný pozemok v jej vlastníctve. Projekt bol predložený 27. februára 2007, k odpredaju ani prenájmu vtedy nedošlo. Firma opätovne žiadala o prehodnotenie zámeru v roku 2011, ani vtedy jej nebolo vyhovené.

„Predmetnou parcelou prechádza kanalizačné potrubie zberač „J“ DN 900 v správe ZsVs, a.s. OZ Nitra. Rovnako upozorňuje, že v blízkosti záujmového územia parc. reg. „C“ KN č. 1875, k. ú. Nitra sa nachádzajú aj iné inžinierske siete v správe ZsVs, a.s. – viď priložená situácia, a preloženie kanalizačného zberača „J“ by bolo vzhľadom na hustotu jestvujúcich inžinierskych sietí veľmi problematické z technického, priestorového ako aj z prevádzkového hľadiska,“ píše sa ďalej v zámere.

Prenájom pozemku?

Odbor majetku MsÚ v Nitre sa vyjadril k prípadnému zámeru pozemok prenajať. „Žiadateľ vo svojej žiadosti neuviedol skutočnosti, ktoré by odôvodňovali prenájom, resp. odpredaj alebo zámenu predmetného pozemku, pre žiadateľa spôsobom prípadu hodného osobitného zreteľa v zmysle príslušných ustanovení zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v znení neskorších predpisov,“ uviedol v materiáli na rokovanie.

V prípade prenájmu by firma platila za pozemok od 40 000 eur ročne, čo je 6,79 eura za meter štvorcový.

Výbor mestskej časti s predajom, prenájmom ani výstavbou nesúhlasí a chce, aby zostalo parkovisko na Wilsonovom nábreží zachované spolu s jestvujúcou zeleňou.

Názor hlavného architekta mesta

Úrad hlavného architekta Mestského úradu v Nitre upozorňuje v materiáli na Územný plán Centrálnej mestskej zóny, z ktorého vyplývajú záväzné regulatívy. Podiel zelene na pozemku je 15 %, koeficient zastavanosti stavebného pozemku parcely č. 1875 je 0,8, Prípustná maximálna výška zástavby je do 4 nadzemných podlaží, „zámer dostavby pozemku je podmienený riešením normovej potreby parkovania pre jednotlivé funkčné prevádzky, byty integrované do objektu a verejné parkovacie priestory s kapacitou 160 verejných parkovacích miest.“

Úrad upozorňuje na kanalizačný zberač DN 900, ktorý by musel staviteľ v prípade realizácie zástavby preložiť. Odporúča preveriť presnú polohu ďalších inžinierskych sietí u jednotlivých správcov.

Mapa wilsonovo nabrezie.jpg

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X