Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Čierna stavba z lodných kontajnerov
Foto: NitraDeň.sk
14. augusta 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Mesto chce zabrániť pokračovaniu v čiernej stavbe betónovými zábranami

Mesto Nitra chce bojovať proti čiernej stavbe v podhradí betónovými cestnými zábranami. Ich osadenie pred nepovolenou stavbou na Podzámskej ulici schválili mestskí poslanci na augustovom zastupiteľstve. Cieľom opatrenia je zabrániť neoprávnenému nakladaniu s mestským majetkom.

Stavebník totiž využíva na vstup k svojmu pozemku mestskú parcelu, ku ktorej nemá žiadny právny vzťah. Je to jediný prístup. Aby sa dostal k svojmu pozemku, rozpílil mestské zábradlie. Pracovníci mesta ho minulý týždeň doplnili. „Staviteľ využíva náš pozemok, dokonca nám odpílil dve časti nášho plota. Je to absolútne chrapúnske chovanie, ktoré zakladá precedens aj pre ostatných, možno drzejších obyvateľov, ktorí plánujú v budúcnosti stavať,“ povedal mestský poslanec Ján Greššo ml., ktorý predložil návrh na osadenie betónových zábran. Poslanci ho jednomyseľne schválili.

Trestné oznámenie

„Neviem, či by to nemali posúdiť aj architekti. Aby sme si nespravili americké veľvyslanectvo na Podzámskej ulici,“ reagoval na návrh osadenia zábran primátor Jozef Dvonč. Zároveň vyjadril presvedčenie, že mesto podniklo v súvislosti s čiernou stavbou všetky kroky, ktoré sa dali urobiť. Podalo trestné oznámenie pre poškodzovanie verejno-prospešného zariadenia – zábradlia a stavebný úrad uložil stavebníkovi pokutu 25 000 eur, voči ktorej sa odvolal. Primátor podľa svojich slov rokoval aj s majiteľmi susedných pozemkov a požiadal ich, aby majiteľovi čiernej stavby nesprístupnili cestu.

Neodkladné opatrenie

Mesto sa tiež obrátilo na súd. Ten vydal neodkladné opatrenie, ktorým uložil stavebníkovi, aby sa zdržal akejkoľvek stavebnej činnosti na pozemku vo vlastníctve mesta. Ako informovala hovorkyňa nitrianskych súdov Lena Kiradžiev, uznesenie o nariadení neodkladného opatrenia nie je právoplatné, ešte nebolo doručené všetkým účastníkom konania. „Uznesenie bolo vydané 9. júla, odvolanie podané nebolo,“ dodala. Súd týmto uznesením zároveň uložil mestu povinnosť podať v lehote 30 dní od právoplatnosti tohto uznesenia žalobu o vypratanie nehnuteľnosti na danom pozemku.

Čiernu stavbu z lodných kontajnerov v pamiatkovej zóne mesta mal majiteľ na základe rozhodnutia stavebného úradu odstrániť do 6. mája. Nielenže to neurobil, ale ďalej pokračoval v stavebných prácach. Medzičasom tam vyrástla zateplená budova. Prednosta nitrianskej radnice Igor Kršiak povedal, že konať by teraz mali orgány činné v trestnom konaní. „Je tam evidentne marený výkon úradného rozhodnutia a je tam zásah do verejno-prospešnej stavby. To sú preukázateľné veci,“ podotkol Kršiak. Nitrianska krajská policajná hovorkyňa Božena Bruchterová informovala, že vo veci prebieha vyšetrovanie pre prečin poškodzovania cudzej veci.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X