Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Čierna stavba pod hradom
Foto: LB, NitraDeň.sk
6. mája 2019 Správy NitraKrimi od NitraDen.skSITA Diskusia()

Majiteľ čiernej stavby v podhradí opätovne rozpílil mestské zábradlie, aby sa k nej dostal

Časť mestského zábradlia, ktoré je pred vstupom do garáže, stavebník odstránil už druhý raz.

Majiteľ načierno postavenej budovy v nitrianskom podhradí opätovne rozpílil a odstránil mestské zábradlie, aby sa dostal k objektu. Jediný prístup autom k tejto stavbe z lodných kontajnerov je z Podzámskej ulice. „Podáme nové trestné oznámenie. Vzniknutá škoda je približne tristo eur,“ uviedol hovorca Nitry Tomáš Holúbek. Mesto sa obrátilo na políciu aj pri prvom odstránení zábradlia. Polícia vec riešila ako priestupok proti majetku a odovzdala ju okresnému úradu na prejednanie, informovala krajská policajná hovorkyňa Renáta Čuháková.

Stavebník doteraz nezaplatil dve 25-tisícové pokuty za stavanie bez povolenia, ktoré mu uložil mestský stavebný úrad. Odvolal sa, no Okresný úrad Nitra rozhodnutie mesta potvrdil a obe pokuty sú už právoplatné. Prvá je za stavanie bez stavebného povolenia, druhá za to, že čiernu stavbu v pamiatkovej zóne mesta neodstránil do stanoveného termínu. V prípade prvej pokuty už prebieha exekučné konanie.

Mesto sa obrátilo aj na orgány činné v trestnom konaní

Exekučný súd – Okresný súd Banská Bystrica uznesením zamietol návrh stavebníka na zastavenie exekučného konania. Po právoplatnosti uznesenia bude exekútorka pokračovať vo vymáhaní pokuty,“ povedal Holúbek. V prípade druhej pokuty vyzvali vlastníka stavby na zaplatenie pokuty a ak tak neurobí, podá mesto ďalší návrh na exekúciu. Radnica posunula exekútorovi tiež návrh na výkon rozhodnutia vo veci odstránenia stavby, v tejto veci ešte súd nerozhodol.

Polícia vec odmietla s odôvodnením, že stavebník už bol stavebným úradom sankcionovaný a nemožno ho stíhať dvakrát za to isté. „Keďže vec bola riešená stavebným úradom, polícia podané oznámenie vo veci podozrenia z prečinu neoprávneného uskutočňovania stavby odmietla z hľadiska zásady ne bis in idem – teda nie dvakrát o tom istom, ktorou sa zakazuje dvojitý postih,“ informovala policajná hovorkyňa Renáta Čuháková. Radnica pred časom podala aj návrh na Okresný súd Nitra, týkajúci sa vypratania pozemku. Ide o mestský pozemok, cez ktorý vedie jediná prístupová cesta k čiernej stavbe. Stavebník k nemu nemá žiadny právny vzťah, napriek tomu ho využíva. Termín pojednávania zatiaľ nevytýčili.

V súčasnosti stojí na Podzámskej ulici trojpodlažná zateplená obytná budova. Jej vlastník požiadal mestský stavebný úrad o vydanie dodatočného stavebného povolenia. Ten ho vyzval, aby v lehote 90 dní predložil doklady, že stavba nie je v rozpore s verejnými záujmami. Lehota zatiaľ neuplynula. Majiteľ čiernej stavby s médiami nekomunikuje.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X