Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Čierna stavba pri Nitre
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Gettyimages, Aktuality.sk/ Martin Turček - koláž Nitradeň
21. januára 2022 Správy Nitra od NitraDen.skaktuality.sk Diskusia()

Pri Nitre vyrástla čierna stavba a nachádza sa v chránenej oblasti, vyrúbali stromy

Prvý podnet v súvislosti s čiernou stavbou sa objavil už v septembri 2020. Po preskúmaní leteckých máp a absolvovaní obhliadok bola udelená pokuta vo výške 15-tisíc eur.

Čierne stavby sú dlhodobým problémom a ich odstránenie nie je jednoduché. Je to aj prípad objektu, ktorý vyrástol v biotope Dvorčiansky les v časti Dolné Krškany.

Na problém upozornil začiatkom tohto roka portál aktuality.sk. Územie, na ktorom stavba stojí, spadá do II. stupňa ochrany, kde platí zákaz vjazdu motorových vozidiel bez špeciálneho povolenia.

Komplex plechových budov

V biotope sa vyrúbali stromy, aby mohla vzniknúť príjazdová cesta k stavbe. Ide o pozemok, na ktorom stojí komplex plechových budov obkolesený plotom.

Majiteľom je podľa portálu združenie Lesdvor z Nitry, ktoré malo nadobudnúť pozemok darovacou zmluvou. Združenie funguje od októbra 2020 a jeho štatutárom je Ján Lipovský.

Je vám jeho meno povedomé? Možno si spomeniete na kauzu domu z kontajnerov v centre Nitry. Malo ísť o dočasný sklad, no z objektu sa stal dom, ktorý sa radí medzi čierne stavby. Lipovský je spojený s výstavbou domu bez povolenia úradov.

Čierna stavba pri Nitre
Objekt je na pozemku, ktorý patrí do chránenej oblasti.Foto: Aktuality.sk/ Martin Turček

Nevysvetlili výrub stromov

Za vybudovanie stavby bez povolenia úradov v chránenom území hrozí podľa portálu pokuta až do výšky 30-tisíc eur. Čiernu stavbu v Dvorčianskom lese registruje aj nitriansky stavebný úrad a mesto eviduje podnet na preverenie legálnosti objektu.

Prvý podnet týkajúci sa čiernej stavby prišiel na Okresný úrad v Nitre už v septembri 2020. Preskúmali sa letecké mapy, vykonali obhliadky a majiteľ pozemku dostal pokutu vo výške 15-tisíc eur. Majiteľ sa však odvolal a pre chýbajúce presné vyčíslenie škody sa prípad vrátil na oddelenie.

Druhý podnet sa podľa portálu dostal na oddelenie lesného hospodárstva v marci 2021. Týkalo sa zasahovania do biotopu výrubom stromov. Ministerstvo vnútra uviedlo, že prípad vyšetruje kriminálna polícia.

Stavebný úrad vykonal na mieste kontroly v decembri 2020 a septembri 2021. S majiteľmi pozemku sa však nebolo možné spojiť a neprišli na žiadny dohodnutý termín.

Zisťovali sme od hovorcu Tomáša Holúbeka, či je v kauze niečo nové. Prípad sa však výrazne dopredu nepohol. Vlastník pozemku nepreberá zásielky a nitrianskemu mestskému úradu sa vracajú späť. Doteraz nikto úradu nevysvetlil, prečo boli na pozemku vyrúbané stromy.

O vyjadrenie sme požiadali aj Ministerstvo vnútra SR. Odbor kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre podľa Renáty Čuhákovej z tlačového oddelenia koná v troch prípadoch.

„Na mieste boli vykonané obhliadky miesta činu a vo všetkých troch prípadoch sú začaté samostatné trestné stíhania za zločin porušovania ochrany stromov a krov,  zločin porušovania ochrany rastlín a živočíchov a  prečin ohrozenia a poškodenia životného prostredia. V súčasnej dobe sa vykonávajú naďalej procesné úkony a hodnotenie dôkazov,“ uzavrela hovorkyňa.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X