Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fakultna nemocnica nitra investicie za miliony eur mapy.jpg
Foto: ilustračné, www.google.com
23. decembra 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Fakultná nemocnica Nitra odmieta akékoľvek obvinenia o podvode a krádeži pri verejnej súťaži

Na minulotýždňových tlačových konferenciách malo odznieť množstvo klamstiev, tvrdí nemocnica.

Fakultná nemocnica Nitra (FN NR) rezolútne odmieta akékoľvek obvinenia o podvode a krádeži pri vyhlásenej verejnej súťaži na komplexný nemocničný informačný systém, ktorého predpokladaná hodnota zákazky je takmer 4,2 mil. eur bez DPH.

FN NR odmieta zapájanie do umelo vytvorenej politickej hry v tomto predvianočnom období, ktorá súvisí výlučne s politickou kampaňou pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami. Na tlačových konferenciách politických strán odznelo množstvo klamstiev. Politici porovnávali cenu za údajnú podobnú službu pre inú nemocnicu, ide však o hrubé zavádzanie. Spomínaná nemocnica obstarávala totiž len tretinu z toho čo obstarala FN NR. V našej zákazke sú zahrnuté aj ďalšie systémy a licencie, ide teda o omnoho vyšší rozsah,“ uviedla v stanovisku pre agentúru SITA hovorkyňa FN Nitra Tatiana Timková.

Minimálne požiadavky

FN NR používa nemocničný informačný systém (NIS) od roku 2006, ktorý v súčasnej dobe podľa tejto nemocnice nespĺňa ani minimálne štandardné požiadavky nemocnice pri samotnej práci zamestnancov, ako aj pri komunikácii s externými subjektami ako Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) či Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR). Nevyhovuje ani štandardným požiadavkám na vykazovanie systému DRG (Diagnoses Related Groups).

FN NR nedisponuje manažérskym informačným systémom, ekonomickým, personálnym, stravovacím ani dochádzkovým informačným systémom, ktoré by boli schopné vzájomnej kompatibility. Bez akýchkoľvek dôkazov a bez toho, aby súťaž prebehla, politici obviňujú, že ide o krádež a podvod, pričom súťaž bola iba vyhlásená. Nie je pravda, že nemocnica túto súťaž chcela realizovať v tichosti počas vianočných sviatkov, o tomto nákupe sa vie niekoľko mesiacov a FN NR o ňom komunikovala s ministerstvom zdravotníctva,“ pokračovala Timková.

Chýbajúci systém

FN NR patrí medzi posledné nemocnice, ktoré takýto komplexný nemocničný informačný systém nemajú. „Kompletný nemocničný informačný systém (KNIS) je nevyhnutný pre zefektívnenie liečebných procesov, efektívnu liečbu a diagnostiku, lekár získa viac času na pacienta. V konečnom dôsledku znamená pridanú hodnotu pre pacienta,“ doplnila Timková. FN NR považuje za ďalšie klamstvo aj tvrdenia o výške predpokladanej hodnoty zákazky, považuje to za hrubú neodbornosť a zámernú lož.

Cena predpokladanej hodnoty zákazky nášho informačného systému porovnávajúceho so systémami inej fakultnej nemocnice je v časti nemocničného dokonca ešte nižšia. Celková cena súvisí s ďalšími systémami – modulmi vo vyhlásenej súťaži, ktoré ostatné nemocnice už majú a ich používajú a naša nemocnica nimi nedisponuje,“ dodala hovorkyňa FN NR.

Verejná súťaž

FN Nitra vyhlásila verejnú súťaž na komplexný nemocničný informačný systém, predpokladaná hodnota zákazky je takmer 4,2 mil. eur bez DPH. Ešte minulý týždeň podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo a tieňový minister zdravotníctva za hnutie OĽaNO Marek Krajčí konštatoval na tlačovom brífingu, že na vyhlásený tender FN Nitra je pravdepodobne dopredu dohodnutý dodávateľ.

Navyše, dodávateľ takéhoto moderného systému sa podľa Mareka Krajčího na Slovensku ani v Čechách nevyskytuje. Napriek tomu si myslí, že dodávateľ nebude zahraničný. „Ale bude to dodávateľ, ktorý žije v našich končinách, a ktorý sa na tomto poriadne nabalí,“ konštatoval.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X