Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ARCHEOLÓGIA: Výskum na ostrove v Perzskom zálive
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/AÚ SAV
2. januára 2019 Spoznaj svoje mesto od NitraDen.skSITA Diskusia()

Archeológovia z Nitry sa v novom roku vydajú skúmať pamiatky aj do zahraničia

Slovenskí archeológovia budú v roku 2019 pôsobiť aj zahraničí. V pláne majú výskumné misie v Sudáne, Číne a Kuvajte.

Už v januári sa vydávajú do afrického Sudánu. Skúmať tu budú lokalitu pri hraniciach s Egyptom na východ od Nílu, kde na nachádza zaniknuté mesto, z ktorého veľká časť je pod zemou. Na základe geofyzikálneho prieskumu zistili, že tu môžu očakávať nálezy z viacerých období. „Je to územie, ktoré je veľmi husto osídlené už celé tisícročia,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre Matej Ruttkay.

Sudán je z archeologického hľadiska mimoriadne zaujímavá a málo preskúmaná krajina. V minulosti tam existovala staroveká Núbijská ríša, po ktorej tam zostalo vyše sto pyramíd čiernych faraónov, čo je oveľa viac ako v známejšom Egypte.

V Nitre by mali pribudnúť špeciálne laboratórium

Nové laboratóriá na konzerváciu archeologických nálezov budú výsledkom spoločného projektu s čínskymi vedcami. Partnerom Archeologického ústavu v Nitre je univerzita v čínskom meste Si-an, kde sa nachádza jeden z novodobých divov sveta – Terakotová armáda. „Tu v Nitre by nám mali vybudovať laboratórium na konzervovanie nálezov. Pracovať v ňom majú čínski aj naši pracovníci, najmä doktorandi a študenti, taká tá mladšia generácia, pretože celé je zamerané na výchovu mladých bádateľov,“ povedal Ruttkay. Obe strany poskytnú svojich ľudí a know-how, výsledky práce budú publikovať spoločne.

V Číne majú slovenskí archeológovia až dve partnerstvá. Okrem univerzity v Si-ane spolupracujú aj s Historickým ústavom Čínskej akadémie sociálnych vied v Pekingu. Témou spoločného projektu je skúmanie západného prúdu sťahovania národov. „Pohyby obyvateľstva, ktoré sme cítili my tu v Európe, boli zapríčinené pohybmi v Ázii,“ vysvetľuje spojitosti Ruttkay.

Výskumy v Kuvajte budú pokračovať na jar

V Kuvajte pôsobia naši bádatelia s prestávkami už od roku 2004. Naposledy skúmali na jar 2017 palác zo 7. storočia po Kristovi, v ktorom identifikovali doklady dávnovekej klimatizácie s dômyselným systémom kanálov.

Ako informoval vedúci terénneho výskumu na ostrove Failaka v Kuvajte Karol Pieta, výskumná misia by sa mala uskutočniť v jarných mesiacoch v roku 2019. „Zameraná bude na spracovanie doterajších bohatých nálezov a na odkrývanie ďalších architektúr kresťanskej – nestoriánskej komunity, ktorá obývala tento, v tej dobe úrodný, ostrov,“ uviedol.

Komplikácie s transformáciou Slovenskej akadémie

Procesy okolo transformácie Slovenskej akadémie priniesli tento rok Archeologickému ústavu v Nitre nemalé peripetie. „Okrem iného nám to spôsobilo aj morálny problém vo vzťahu k našim zahraničným partnerom, ktorým sme pravidelne posielali zmeny našich všetkých účtov a tiež zmenu nášho názvu,“ skonštatoval riaditeľ ústavu. Ako povedal, až trikrát za krátke obdobie museli kompletne meniť účtovníctvo.

Často sme nemali k dispozícii financie, pretože pri tých zmenách sme museli najprv financie vrátiť štátu, potom sme ich dostali naspäť zase na iné účty. Máme už z toho hlavy bolenie a náš názor je, že by sme najradšej zostali rozpočtová organizácia. Vieme robiť aj podnikateľskú činnosť, máme ju už asi 15 rokov v súlade so zákonom,“ poukázal Ruttkay.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X