Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hrobka knizata poprad nitra sav archeologicky ustav.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Archeologický ústav Slovenskej Akadémie Vied Nitra, archeol.sav.sk
4. mája 2022 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA Diskusia()

Do Nitry dorazí posledná časť jedinečnej hrobky popradského kniežaťa, konzervovali ju v zahraničí

Protokolárne odovzdanie zakonzervovaného nálezu sa uskutoční za účasti nemeckých partnerov a významných osobností slovenskej vedy a kultúry v pondelok 9. mája v Nitre.

Posledná časť jedinečnej drevenej architektúry hrobky popradského kniežaťa sa po 16-ročnej konzervácii v zahraničí vracia dvoma kamiónmi na Slovensko.

Od objavu hrobky v Poprade-Matejovciach v roku 2006 boli drevené prvky staré viac ako 1 600 rokov v severonemeckom Schleswigu v starostlivosti špecializovaných laboratórií na konzerváciu mokrého historického a prehistorického dreva.

Ako informoval riaditeľ Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Nitre Matej Ruttkay, protokolárne odovzdanie zakonzervovaného nálezu sa uskutoční za účasti nemeckých partnerov a významných osobností slovenskej vedy a kultúry v pondelok 9. mája v Nitre.

Nová metóda konzervovania

Veľký objem asi 10 ton vážiacich driev z podzemného zrubu, vrátane podlahy a plochej strechy, nebolo možné z technických a najmä z finančných dôvodov konzervovať osvedčenou metódou – napustením konzervačným roztokom.

Nemeckí odborníci preto po dohode a v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV v. v. i. vyvinuli novú metódu kontrolovaného procesu prirodzeného vysušovania popradských driev.

Konzervovanie celého inventára

Konzervovanie celého inventára popradskej hrobky a jej vyhodnotenie je podľa Mateja Ruttkaya príkladom medzinárodnej spolupráce.

Na tomto projekte sa popri slovenskej a nemeckej inštitúcii v rôznom rozsahu podieľali aj významné pracoviská z mnohých európskych krajín.

Základný príbeh hrobky a výsledky jej výskumu boli sprístupnené v množstve vedeckých štúdií, ale aj v sumarizujúcej monografii Knieža z Popradu a jeho hrobka.

Príťažlivá atrakcia

O živote a smrti dnes už slávneho popradského kniežaťa sa pripravuje stála expozícia v Podtatranskom múzeu v Poprade.

Tá sa má stať príťažlivou atrakciou nášho kultúrneho turizmu. Jej súčasťou budú všetky najvýznamnejšie nálezy z hrobky, ale zo samotnej komory bude z priestorových dôvodov vystavených len niekoľko trámov.

Unikátna drevená hrobka

Počas záchranného výskumu na stavbe priemyselného parku v Poprade-Matejovciach bola pod vedením Karola Pietu z Archeologického ústavu SAV v roku 2006 odkrytá unikátna drevená hrobka germánskeho kniežaťa datovaná na prelom 4. a 5. storočia.

Hrobka pozostávala z vonkajšej zastrešenej zrubovej komory, v ktorej sa nachádzal sarkofág rámovej konštrukcie so sedlovou strechou.

Ako píše Tereza Štolcová na stránke SAV, narušenie prírodného prostredia spôsobené vykradnutím hrobky v minulosti spôsobilo preniknutie spodnej vody do jej priestoru, čo zabezpečilo výnimočné podmienky na zachovanie celej drevenej konštrukcie, častí dreveného nábytku i organických súčastí odevu pochovaného.

Laboratórne spracovanie

Počas výskumu boli odobrané väčšie i menšie bloky s organickým materiálom a spolu so všetkými drevenými súčasťami hrobky a dreveným inventárom odvezené do špecializovaných laboratórií Archäologisches Landesmuseum do Schleswigu.

V roku 2008 sa začalo laboratórne spracovanie týchto blokov v rámci európskeho projektu pod názvom „Clothing and Identities – New Perspectives on Textiles in the Roman Empire (DressID) – www.dressid.eu”.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X