Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cerman kataster pozemky.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zbgis.skgeodesy.sk
6. decembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od © NitraDen.sk Diskusia()

Zvláštna zámena. Mesto zamenilo stavebný pozemok za záhradu. Pozrite si zmluvu

V poslednom čase sa o zámenách pozemkov v Nitre hovorí čoraz častejšie. Na povrch sa dostávajú rôzne informácie o zámenách, ktoré pre mesto nemusia byť veľmi výhodné.

Do redakcie sme dostali anonymný tip na jednu z takýchto podozrivých pozemkových zámen. Došlo k nej začiatkom tohto roka. Mesto v zastúpení primátora Jozefa Dvonča podpísalo zámennú zmluvu s Martinou Škodovou. Išlo o výmenu pozemkov na parcelách 4910/2 za 4904/3. Jeden pozemok je stavebný, je na ňom zavedená elektrina, plyn i voda, druhý je pre mesto takmer bezcenný, keďže ide o záhradu.

Väčší pozemok má 328 metrov štvorcových a mesto ho zamenilo za pozemok s rozlohou 214 metrov štvorcových. Zvyšných 48 metrov musela zamieňajúca č. 2 – Martina Škodová – doplatiť. Za meter štvorcový stavebného pozemku bolo doplatených 45 eur, mesto tak obdržalo celkovo 6 156 eur.

V novembri minulého roka pritom mesto za meter štvorcový pozemkov určených na bývanie na Čermáni pýtalo 62 eur bez DPH.

Podľa mesta „cenu, ktorá bola určená na výpočet finančnej kompenzácie za rozdiel v zamieňaných pozemkoch, bola stanovená Mestskou radou v Nitre a schválenou v Mestskom zastupiteľstve v Nitre.“

Stavebný pozemok sa nachádza na Dolnočermánskej ulici v blízkosti bytových domov.

Bytove domy golianova dolnocermanska maps.google.sk_.jpg
ilustračné: maps.google.sk

K zmluve údajne nebol vytvorený znalecký posudok, mesto ho aspoň neuverejnilo na svojej stránke. Opýtali sme sa ho na to, zatiaľ neodpovedalo. Jeden z posledných zelených ostrovčekov v danej oblasti mesto zamenilo za pozemok pomerne nedostupný. V zmluve sa uvádza, že „Zamieňajúci č. 2 (Martina Škodová, pozn. red.) nadobudne nehnuteľný majetok Zamieňajúceho č. 2 (mesto, pozn. red.) do vlastníctva za účelom stavby rodinného domu, v snahe zabezpečiť Zamieňajúcemu č. 2, ktorý je trvalo nevidiaci, zjednodušenie života a menšiu odkázanosť na pomoc druhých.“

V zmluve sa síce uvádza, že ide o prevod za účelom pomoci a možnosti si postaviť dom, nie je v nej však uvedený účel, na ktorý je pozemok určený, a ani upozornenie, že sa nemôže ďalej predať. Zámenu mesto schválilo na zasadnutí 16. februára tohto roka ako prípad hodný osobitného zreteľa. Ide len o dobrý skutok, keďže osoba, ktorá pozemok nadobudla, je nevidiaca, alebo je pre mesto bežné, že podpisuje nevýhodné zmluvy?

Tu je vyjadrenie mesta v plnom znení:

„Predmetný pozemok v k. ú. Nitra parc. č. 4908/2 bol scudzený zámenou na základe rozhodnutia Mestského zastupiteľstva v Nitre ako prípad hodný osobitného zreteľa, o ktorých obecné zastupiteľstvo rozhodlo trojpätinovou väčšinou prítomných poslancov v zmysle zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obci v znení neskorších predpisov.

Dôvodom prípadu hodného osobitného zreteľa je skutočnosť, že pani Škodová je nevidiaca a nakoľko vyrastala na Čermáni, prostredie v danej lokalite dobre pozná. Pani Škodová je momentálne stále odkázaná na pomoc svojej rodiny, avšak má záujem osamostatniť sa a za týmto účelom stavať rodinný dom. Pozemky vo vlastníctve pani Škodovej, ktoré boli zamenené za pozemok vo vlastníctve mesta Nitra, neboli na tento účel pre žiadateľku vhodné a pani Škodová ich nemohla vďaka zhoršenému prístupu využívať.

K predmetnému odpredaju sa v zmysle Zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obci, Zásad hospodárenia s majetkom Mesta Nitra a platných Všeobecne záväzných nariadení mesta Nitra, vyjadrili všetky odborné útvary MsÚ, t. j. Útvar hlavného architekta, Výbor mestskej časti č. 3, Komisia Mestského zastupiteľstva, Mestská rada v Nitre a predmetný materiál bol schválený v Mestskom zastupiteľstve v Nitre.“

Zmluva mesto skodova_page_1.jpgZmluva mesto skodova_page_2.jpgZmluva mesto skodova_page_3.jpgZmluva mesto skodova_page_4.jpg

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X