Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz zdielane bicykle elektrokolobezky.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: NitraDen.sk SH, www.nitra.eu - koláž NitraDen.sk
20. marca 2023 Správy Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

Zdieľané bicykle v Nitre nebudú ani tento rok, zostanú len kolobežky

Kontaktovali sme mesto aj obe dopravné spoločnosti v Nitre, nikto neplánuje v meste prevádzkovať zdieľané bicykle.

V Nitre fungujú dve súkromné spoločnosti so zdieľanými elektrokolobežkami, avšak ani jedna neponúka bikesharing. Zdieľané elektrokolobežky za rôzne cenové balíčky ponúka TIER a rovnako elektrokolobežky požičiava v meste Bolt.

Kontaktovali sme dopravcu v meste Transdev Nitra s otázkou, či plánuje v meste zaviesť aj službu so zdieľanými bicyklami. Odpoveď znela: „Je nám ľúto, ale naša spoločnosť neprevádzkuje bikesharing v Nitre.

So službou sa neplánuje do mesta vrátiť ani spoločnosť Arriva. „Službu zdieľaných bicyklov priniesla do Nitry ešte v roku 2017 spoločnosť ARRIVA. Po komunálnych voľbách vybralo v roku 2019 nové vedenie mesta iného dodávateľa služby v tendri, do ktorého – kvôli nerealistickým podmienkam zabezpečovania služby – ARRIVA ponuku nepredložila. Víťaz verejnej súťaže napokon zmluvu s mestom odmietol podpísať. Novú verejnú súťaž na zabezpečenie bikesharingu odvtedy mesto Nitra nevyhlásilo,“ znela odpoveď od spoločnosti Arriva.

Spoločnosť neplánuje bez príspevku od mesta alebo od komerčných partnerov prevádzkovať službu v meste. Arriva uviedla tiež, že obyvatelia spoločnosť kontaktujú a dopytujú sa opätovného spustenia. Bez pomoci samosprávy to spoločnosť odmieta a dodáva: „Záujem však prejavili iné samosprávy, ktoré chápu prínos zdieľaných bicyklov – čiastočné odľahčenie motorovej dopravy, zvýšenie kvality životného prostredia aj života svojich obyvateľov – a chcú sa finančne podieľať na spoľahlivom a dlhodobo udržateľnom zabezpečení služieb bikesharingu.“

Hovorca mesta reagoval na situáciu s tým, že v meste bol počas predošlých období o bikesharing slabý záujem a odvtedy navyše podnikajú na území mesta dve súkromné spoločnosti s elektrokolobežkami. „Služba by bola vysoko stratová a efekt zdieľanej mikromobility v meste zatiaľ napĺňajú aj spomínané dve súkromné spoločnosti, ktoré podnikajú bez akýchkoľvek doplatkov mesta,“ dodal hovorca.

Taktiež doplnil, že súkromné spoločnosti v meste môžu podnikať so zdieľanými bicyklami bez bariér aj teraz. „Z hľadiska mesta ale nevidíme dôvod dať do zdieľaných bicyklov kvantum peňazí, keď sú tú iní poskytovatelia zdieľanej mobility. Boli by to neúčelne vynaložené prostriedky,“ dodal na záver.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X