Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ponitrianske muzeum katedra archeologie ukf nitra.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.facebook.com
7. februára 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Zaujímate sa o svoje okolie? Navštívte cyklus prednášok Večery s archeológiou v múzeu

Cyklus prednášok Večery s archeológiou v múzeu je pre všetkých záujemcov o archeológiu, pamiatky a minulosť.

Ponitrianske múzeum v Nitre v spolupráci s Katedrou archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa (FF UKF) v Nitre pokračuje v prednáškovom koncepte, ktorý je tentokrát na tému archeológia.

Cyklus prednášok Večery s archeológiou v múzeu je pre všetkých záujemcov o archeológiu, pamiatky a minulosť. Informuje o tom Zuzana Vilčeková z Ponitrianskeho múzea.

Od 16. februára do 25. mája 2023 vždy o 17.00 budú do priestorov Veľkej dvorany Ponitrianskeho múzea v Nitre prizvaní hostia – odborníci Katedry archeológie FF UKF v Nitre a Ponitrianskeho múzea, aby spríjemnili večery v múzeu svojimi prednáškami z oblasti archeológie v štyroch tematických okruhoch – Významné objavy, Z nitrianskeho regiónu, Kultúry, etniká, národy a Archeológia trochu inak.

Tematické okruhy a výskumy

Tematické okruhy budú podľa Vilčekovej prezentovať najnovšie výsledky výskumov z rôznych oblastí so spoločným menovateľom archeológia, na ktorých participovali aj samotní aktéri prednášok, ale aj pohľad na súčasné trendy v archeológii z rôznych uhlov.

Prvú prednášku, Najnovšie výsledky archeologického výskumu Oponického hradu, predstaví už 16. februára tím archeológov Dominik Repka, Barbora Styková a Matej Styk. Kalendár prednášok bude aktualizovaný na stránke Ponitrianskeho múzea v sekcii Prednášky.

Cyklus prednášok je výsledkom pokračujúcej spolupráce medzi Ponitrianskym múzeom v Nitre a Katedrou archeológie FF UKF v Nitre na základe Memoranda o spolupráci, k plneniu ktorého sa subjekty zaviazali začiatkom roka 2021.

V záujme aj Oponický hrad

Oponický hrad je jedným z hradov, ktorý strážil cestu vedúcu stredným tokom rieky Nitra z Topoľčian smerom do Nitry. Týči sa nad rovnomennou obcou Oponice v okrese Topoľčany. Od roku 2015 tu Katedra archeológie FF UKF v Nitre realizuje systematický archeologický výskum. Ten priniesol množstvo dôležitých zistení týkajúcich sa podoby hradu, jeho premeny v čase a každodenného života jeho obyvateľov.

K najvýznamnejším nálezom patrí torzo pece štvoruholníkového pôdorysu. Pec bola tvorená nemurovaným kamenným podstavcom, na ktorom sa zachytili pozostatky po tehlovej klenbe. V okolí pece bolo nájdené veľké množstvo kompletne zachovaných či rekonštruovateľných glazovaných a neglazovaných kachlíc.

Na niektorých exemplároch pritom bolo možné pozorovať stopy po nedokončení celého výrobného procesu. Doložené sú aj výpalom poškodené kusy, či surovina a odpad v podobe hrudiek hliny a odrezkov vzniknutých pri odtlačení kachlíc do formy (matrice). Práve jedna takáto hlinená forma bola objavená pri západnom okraji pece.

Na základe týchto informácií možno predpokladať, že pec slúžila k vypaľovaniu kachlíc. Ide tak o prvý doklad tejto remeselnej činnosti zistený na stredovekých a ranonovovekých radoch.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X