Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ponitrianske múzeum v Nitre prednasky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Ponitrianske múzeum v Nitre
6. decembra 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

V Ponitrianskom múzeu vás opäť čaká bohatý program pre veľkých aj malých, toto je program

Edukačný program aj vianočné dielne pre najmenších sú pripravené na najbližšie dni v Ponitrianskom múzeu.

Posledná prednáška z cyklu História Nitranom (nielen) o Nitre II. bude tentokrát zameraná na tému Roky bojov, obetí a nádejí: Československé légie a vznik ČSR. Prednáška je organizovaná v spolupráci s Nadáciou M. R. Štefánika so sídlom v Bratislave a je symbolickou bodkou za jesenným cyklom prednášok z regionálnej histórie.

Túto prednášku bude viesť PhDr. Bohumila Ferenčuhová, DrSc. a bude sa venovať významnej úlohe, ktorú zohrali Československí legionári v boji za vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov. Vydajte sa po stopách odkazu svojich predkov, ktorí sa aktívne podieľali na vzniku Československej republiky v roku 1918.

Boje a obete týchto hrdinských ľudí neskončili márne, a ich príbeh bude rozpovedaný v tejto záverečnej prednáške. Uskutoční sa vo štvrtok 7. decembra 2023 o 17.00 hod. vo Veľkej dvorane Ponitrianskeho múzea v Nitre. Prednášky sú otvorené verejnosti, a na vstup nie je potrebná rezervácia.

Ponitrianske múzeum v Nitre zároveň pripravilo edukačný program a vianočné dielne s názvom Dobre bolo Kubovi. Určený je pre žiakov 1. až 6. ročníkov základných škôl a deti sa vďaka nemu dozvedia o vybraných vianočných hrách ľudového divadla, predvádzaných po domoch v období od Štedrého večera do Troch kráľov, ako vyzeralo chodenie s betlehemom či chodenie s hadom, naviac si ho môžu aj vyskúšať.

Deti sa zapoja do tvorivých dielní, kde sa naučia, ako sa pečú vianočné oblátky, medovníky a pupáky. Získajú tiež informácie o výrobe sviečok z včelieho vosku. Okrem toho budú mať možnosť vyskúšať si samotné chodenie s betlehemom alebo s hadom. Tiež sa dozvedia, že najstarším symbolom Vianoc sú jasličky. V jasličkách sa okrem malého Ježiška, Márie a Jozefa objavujú aj zvieratá a rôzne postavy. Deti si budú môcť vyrobiť vlastné postavičky a vyzdobiť s nimi jasličky.

Edukačný program pre deti sa bude konať v dvoch blokoch 7. a 8. decembra 2023 v Ponitrianskom múzeu. Program je zameraný na obohatenie vianočného obdobia o tradičné zvyky a zážitky. Deti budú mať príležitosť nielen sa dozvedieť o histórii, ale aj aktívne sa zapojiť do tvorivých dielní.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X