Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra den nezavislosti ukrajina pomoc podujatie.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: GettyImages - koláž NitraDen.sk
22. augusta 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

V nitrianskej Synagóge sa uskutočnia oslavy Dňa nezávislosti Ukrajiny, pripravený je bohatý program

Aj v Nitre si pripomenieme ukrajinský štátny sviatok Deň nezávislosti Ukrajiny. Nitrianska Mareena a kontaktné miesto Blue dot COMIN si pripravili bohatý program plný piesní, workshopov, rozhovorov aj prednášku.

Nitrianska Synagóga bude miestom osláv ukrajinského štátneho sviatku Deň nezávislosti Ukrajiny. Práve v tejto situácii má pre mnohých Ukrajincov osobitný význam. Bolo to pred 32 rokmi, keď vyhlásila Najvyššia rada Ukrajinskej SSR nezávislosť Ukrajiny. Ukrajine sa potom podarilo vytvoriť nezávislý ukrajinský štát, čím nadviazala na tisícročnú tradíciu budovania štátu na Ukrajine.

Nitrianska Mareena a kontaktné miesto Blue dot COMIN tak pozývajú štvrtok 24. augusta od 17.00 hod. do Synagógy na spoločné stretnutie. Cieľom stretnutia je uctiť si statočnosť a nezlomnosť Ukrajincov a Ukrajiniek, a zároveň opačne, vyjadriť vďaku Slovensku, a špeciálne Nitre, za solidaritu, neuveriteľnú pomoc a podporu Ukrajincom. Mnohí Nitrania, aj samospráva poskytujú pomoc od prvého dňa mnohým ľuďom ohrozeným vojnou, ktorú v ich krajine rozpútali Rusi.

Na programe je prednáška Ukrajina včera a dnes, ukrajinské piesne a básne, výroba ukrajinských odznakov, maľovanie ukrajinských motívov na tričká. Tešiť sa môžete aj na workshop výroby sviečok s ukrajinskou tematikou technikou decoupage, spoločné stretnutia a vzájomné rozhovory, pripravené bude i ukrajinské občerstvenie.

Mareena je organizácia, ktorá rozvíja otvorenú celospoločenskú diskusiu o témach migrácie, integrácie a ich výzvach, prostredníctvom dobrovoľníckeho programu a vzdelávacích aktivít asistuje cudzincom pri integračnom procese a zároveň prostredníctvom komunitných aktivít vytvára priateľské prostredie, ktoré spája Slovákov s cudzincami. Mareena verí, že osobný kontakt medzi ľuďmi so zahraničným pôvodom a miestnymi prispieva k vzájomnej dôvere a akceptácii rôznorodosti a rozmanitosti. Aktivity Mareena, vrátane predmetného stretnutia, sa uskutočňujú aj vďaka podpore Nadácie Volkswagen Slovakia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X