Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitra, vianočná výzdoba, Vianoce
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Nitradeň, Facebook/ Vianočné Mestečko v Nitre - koláž Nitradeň
21. októbra 2022 Správy Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

V Nitre začali platiť úsporné opatrenia. Bude tento rok vianočná výzdoba?

Úsporné opatrenia pocítili aj zamestnanci budovy Mestského úradu v Nitre. Postupne sa vypínajú dominanty a pamätihodnosti mesta.

Slovenské mestá a obce čelia v tomto roku vysokým cenám energií. Priplácame si aj za pohonné látky, jedlo a rôzne služby.

So zdražovaním bojuje aj Nitra a platí vysoké účty za energie. Mesto muselo urobiť škrty v rozpočte a obmedziť napríklad verejné osvetlenie.

Z 6-tisíc eur na 16-tisíc eur

Úsporné opatrenia začali platiť v budove Mestského úradu v Nitre. Hovorca Tomáš Holúbek priblížil, že zamestnanci majú zákaz používania súkromných spotrebičov, ako sú vlastné kávovary či mikrovlnky.

V budove je približne 300 zamestnancov a odstránilo sa 70 chladničiek, pretože míňajú množstvo energie a sú staré. V každom trakte budovy sa zavedie namiesto toho spoločný kuchynský kútik, kde budú k dispozícii jedna väčšia chladnička, mikrovlnka a pod.

Zamestnanci musia taktiež zhasínať svetlo a vetrať nárazovo. V budove sa obmedzilo organizovanie seminárov. Zamestnanci nemajú home office, no uvažuje sa, že sa zavedie čiastočná práca z domu.

Budova platila ešte v apríli za energie do 6-tisíc eur, v auguste to už bolo približne 16 500 eur. Vyúčtovanie narástlo za niekoľko mesiacov o približne 10-tisíc eur.

Ulice nie sú vypnuté 

Ak ste sa prešli centrom, zrejme ste si všimli postupné vypínanie dominánt a pamätihodností mesta. „Energie skáču do neskutočných čísel, asi by ľudia pocítili, keby sme im vypli ulice, zatiaľ sme k tomu nepristúpili,“ konštatuje Holúbek.

Zatiaľ ešte svietia Nitriansky hrad a Dražovský kostolík. Bez svetiel postupne ostanú Piaristický kostol, Františkánsky kostol, kostol v Janíkovciach, kostol na Kalvárii a kostol v mestskej časti Dražovce.

Vypne sa dekoratívne osvetlenie na Chrenovskom a Kalvárskom moste, pri budove súdu, Misijnom dome, Ponitrianskom múzeu a nad Divadlom Andreja Bagara nebude osvetlená strecha.

Aké budú úspory? Podľa hovorcu je ťažké vopred odhadnúť sumu, pretože vyúčtovania chodia priebežne a za elektrinu platí mesto spotovým systémom. Verejné osvetlenie zhltne ročne približne 184 megawatthodín a stojí 470-tisíc eur.

Po vypnutí dominánt v polovici októbra sa ušetrí 9 megawatthodín, za november 19 megawatthodín a december asi 21 megawatthodín, čo je skoro tretina nákladov úspory (49 megawatthodín z 184 megawatthodín).

Vianočná výzdoba

Obyvatelia si zrejme kladú otázky, čo bude s tohtoročnou vianočnou výzdobou, ktorá je pre mnohých spojená s najkrajším obdobím v roku. Mesto má však dobré správy, pretože na vianočnej výzdobe nechce šetriť.

Holúbek tvrdí, že mesto má LED vianočné osvetlenie, ktoré je úsporné. Nitra nechce obmedziť ani osvetlenie vo vianočom mestečku aj z toho dôvodu, aby neboli tieto Vianoce pochmúrne a depresívne.

Ušetriť na energiách sa dá aj zateplením, ktoré má budova úradu i školy. Zateplenie prinesie menšiu spotrebu na vykurovaní. Mesto plánuje osadenie fotovoltaických panelov, ktoré by mali byť zriadené na ZŠ Tulipánová a ZUŠ J. Rosinkého.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X