Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra pomoc mareena.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Mareena
23. marca 2023 Správy Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

Cudzinci majú záujem o slovenčinu, v Nitre sa radi zúčastňujú jazykových kurzov aj kaviarne

Okrem kurzov a kaviarní sa v Mareene vždy niečo deje. Organizujú sa tu tvorivé dielne, workshopy alebo iné poznávacie komunitné akcie.

Nitrianska komunitná organizácia Mareena v Nitre organizuje množstvo zaujímavých udalostí pre cudzincov aj domácich Nitranov. Medzi obľúbenými sú u cudzincov žijúcich v Nitre a okolí jazykové kurzy aj jazyková kaviareň.

Počas marca sa až do mája uskutočňujú jazykové konverzačné kurzy pre cudzincov. Momentálne prebiehajú uzatvorené lekcie pre dve skupiny. Lekcie sú prepojené aj so základnou sociokultúrnou orientáciou o živote na Slovensku, so špecifickým zameraním na nitrianske lokálne špecifiká.

V skupinách sú začiatočníci alebo mierne pokročilí, ktorí majú záujem si zlepšovať slovenčinu a najmä rozprávanie v bežnej komunikácii. Nachádzajú sa tu ľudia z Ukrajiny, Grécka, Iraku, Iránu, Thajska, Filipín, Kambodže, ale aj z Portugalska či Španielska a iných.

Jazykove kurzy nitra 3.jpg
Foto: Mareena

Nás zaujímalo, prečo sa študenti do kurzov prihlásili. „Chcem si zlepšiť gramatiku. Rozumiem všetkému, ale neviem správne hovoriť,“ odpovedala nám jedna zo študentiek. Ďalšia tiež odpovedala: „Chcem sa naučiť po slovensky, aby som vedela lepšie komunikovať. Chcem si potom nájsť lepšie zamestnanie.“

Ostatní súhlasia, takmer všetci už základy jazyka ovládajú a chcú si zlepšiť komunikáciu a gramatiku. Je tu aj druhá skupina študentov, ktorí na Slovensko prišli len na krátko. Aspoň taký bol ich pôvodný plán, zostať tu len na chvíľu a potom cestovať ďalej alebo sa vrátiť do domoviny. Teraz sa rozhodli učiť slovenčinu, aby sa začlenili do komunity, lepšie rozumeli a vedeli komunikovať.

Manažérka integračných aktivít Mareeny v Nitre Miriama Bošelová dodáva: „Jazyk je kľúčom k úspešnej integrácii, ale nie len na pracovnom trhu. Je nástrojom na nadväzovanie vzťahov s miestnym obyvateľstvom a možnosťou porozumieť kultúrnym špecifikáciám.

Jazykove kurzy nitra 2.jpg
Foto: Mareena

O kurzy je veľký záujem a aj prebiehajúce dva sa zaplnili takmer okamžite. Bol o ne dokonca tak veľký záujem, že sa do nich ani nedostali všetci prihlásení, preto v Mareene plánujú otvárať aj ďalšie. Medzičasom sa tiež mnohí z cudzincov zúčastňujú jazykových kaviarní, ktoré sa konajú momentálne každý druhý týždeň v kaviarni a zmrzlinárni Gio v Nitre.

Jazyková kaviareň má vždy nejakú zaujímavú tému kde sa v slovenčine rozprávajú, navzájom spoznávajú seba ale aj svoje kultúry. Tiež sa tu pravidelne stretávajú rozprávania chtiví ľudia z Ukrajiny, Indie, Filipín, Thajska, Portugalska a ďalších iných.

Program vzdelávania a profesionálneho rozvoja realizuje svoje aktivity vďaka finančnej podpore UNHCR. Okrem kurzov a kaviarní sa v Mareene vždy niečo deje. Organizujú sa tu tvorivé dielne, workshopy alebo iné poznávacie komunitné akcie.

Jazykove kurzy nitra 4.jpg
Foto: Mareena
Jazykove kurzy nitra.jpg
Foto: Mareena
  • Účastníci jazykovej kaviarne blahoželajú Mareene k jej 6. narodeninám.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X