Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
+
Foto: NitraDen.sk, SH
2. februára 2024 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skDAB Diskusia()

Mimoriadny vzťah medzi DAB v Nitre a jeho divákmi ukazuje aj Klub priateľov DAB, takto to funguje

Klub priateľov DAB je unikátnou komunitou, kde sa diváci stávajú aktívnymi priateľmi divadla. V článku sa dozviete, ako títo priatelia pomáhajú divadlu.

Vzťah medzi Divadlom Andreja Bagara (DAB) v Nitre a jeho divákmi je viac než obyčajný. Nielenže diváci pravidelne napĺňajú hľadiská a po predstaveniach nadšene tlieskajú, ale existuje aj Klub priateľov DAB, ktorý združuje vášnivých priaznivcov divadla.

Členovia tohto klubu nie sú iba pasívnymi divákmi, ale aktívne prispievajú k príprave inscenácií a modernizácii technického vybavenia DAB. Riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy zdôrazňuje, že kultúrne inštitúcie potrebujú viaczdrojové financovanie, a práve priatelia divadla výrazne prispievajú k jeho fungovaniu.

My máme na chod peniaze od nášho zriaďovateľa, ktorým je Nitriansky samosprávny kraj. Aby sme však mohli naozaj plnohodnotne fungovať a pripravovať kvalitné inscenácie, musíme zarobiť aj prostredníctvom tržieb a nezaobídeme sa ani bez financií z rôznych fondov, nadácií a od sponzorov. Mňa mimoriadne teší, že v DAB sa nám podarilo vytvoriť unikátnu platformu, v rámci ktorej sa z divákov stali priatelia – priatelia divadla a dnes už aj vzájomne, medzi sebou. A priatelia si pomáhajú,“ uviedol Jaroslav Dóczy.

Chýba legislatíva

Riaditeľ DAB je zároveň aj šéfom Asociácie Slovenských Divadiel a Orchestrov (ASDO) a dlhodobo sa zaoberá problémami s financovaním kultúry. Podľa jeho slov je načase, aby sa začali riešiť systémovo. V krajine chýba legislatíva, ktorá by stanovila jasné pravidlá sponzoringu.

Máme skúsenosť, že záujem o podporu kultúry medzi donormi je a určite by mohol byť vyšší, keby za svoju verejnú pomoc kultúre mohli získať napríklad daňové benefity. Neexistujúca legislatíva a chýbajúce pravidlá sponzoringu, ktoré by súčasne motivovali darcov, je dlhodobým problémom financovania kultúry,“ myslí si riaditeľ Dóczy.

Podpora kultúry

Práve Klub priateľov DAB funguje napriek všetkým problémom už roky, a to aj v dnešných časoch, kedy firmy aj podnikatelia sami zápasia s nemalými problémami. Stále sa nájdu ľudia, ktorým na kultúre záleží a neváhajú ju podporovať.

Podporovatelia DAB pomáhajú v rôznych sférach. Výraznú podporu získal napríklad výpravný muzikál Jozef a jeho zázračný farebný plášť, kedy vďaka nim mohlo DAB nakúpiť kvalitnú zvukovú techniku. Pomoc od sponzorov je krátkodobá aj dlhodobá. Každoročne pomáhajú tiež dve percentá z daní od divákov.

Pomoc a vďaka

Riaditeľ je tiež rád, že DAB úspešne prežilo covidovú pandémiu a diváci sa opäť vrátili do hľadiska. Po nej však rástli aj ceny energií, či množstvo ďalších nákladových položiek. Kultúrne inštitúcie tak podporu stále veľmi potrebujú.

Chápeme, že náklady masívne rastú aj firmám. O to viac si podporu našich priateľov vážime. DAB sa im za to snaží odvďačiť organizovaním rôznych eventov a spoločných stretnutí. Prvé tohtoročné priateľské posedenie sme absolvovali už v januári. Podporujeme vzťahy medzi našimi partnermi a radi sa im odvďačíme aj vstupenkami na naše predstavenia, či poskytnutím našich reklamných plôch na ich propagáciu,“ doplnil J. Dóczy

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X