Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zber surovín
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zdroj: zámer investora/EIA

V Nitre by malo vzniknúť zariadenie na zber, triedenie a zhromažďovanie nebezpečných odpadov

Podľa dokumentu, ktorý bol odoslaný na Ministerstvo životného prostredia SR za účelom posúdenia vplyvov na životné prostredie, by malo v Nitre vzniknúť nové zariadenie. To bude určené na zber, triedenie a zhromažďovanie nebezpečných odpadov a spracovanie starých vozidiel. Prevádzka má byť situovaná na Štúrovej ulici.

Navrhovateľom zámeru je akciová spoločnosť Zberné suroviny Žilina, ktorá plánuje v jestvujúcom zariadení spoločnosti na zber a zhodnocovanie odpadov rozšíriť existujúce možnosti zberu. Tie by mali byť rozšírené o zber, triedenie a zhromažďovanie nebezpečných odpadov do času ich odovzdania konečnému spracovateľovi a spracovanie starých vozidiel.

„Zber, triedenie a zhromažďovanie nebezpečných odpadov je v lokalite v určitom rozsahu už vykonávané na základe vydaných povolení a v súlade s platnou legislatívou. Zámerom navrhovateľa je rozšíriť zoznam nebezpečných odpadov, ktoré bude možné v lokalite zbierať, triediť, dočasne zhromažďovať a ďalej odovzdávať na spracovanie. Zber a zhromažďovanie starých vozidiel sa v lokalite v súčasnosti už vykonáva. Novou činnosťou bude ich spracovanie certifikovaným technickým zariadením SEDA,“ píše sa v zámere.

Ako ďalej uvádza zámer, pozemky dotknuté realizáciou sú vo vlastníctve spoločnosti Zberné suroviny Žilina. Územie je situované v juhozápadnej časti širšej priemyselnej zóny, ktorá spadá do katastrálneho územia Mlynárce.

Zber surovín
zdroj: zámer investora/EIA

Predpokladaný termín začiatku výstavby je stanovený na január 2019, prestavba existujúceho priestoru, respektíve jeho rozšírenie o novú činnosť, by nemalo trvať dlho. Ako sa píše v zámere, koniec výstavby je stanovený na apríl 2019.

„Recyklácia (znovu využívanie) odpadových látok, odpadovej energie a tepla je v najširšom význame stratégia, pomocou ktorej opätovným využívaním týchto surovín šetríme prírodné zdroje a obmedzujeme zaťažovanie životného prostredia nežiaducimi zložkami. Z prognóz budúceho vývoja priemyselnej výroby jednoznačne vyplýva, že uzavretý obeh látok medzi výrobou a spotrebou bude nevyhnutný. Odpady totiž nepredstavujú nežiaduci zdroj znečisťovania, ale pri ich efektívnom využití majú veľký význam. Preto sa odpady čoraz viac využívajú ako sekundárne priemyselné suroviny (kovy, sklo, textil, plasty a i.), zdroj energie (výroba tepla a elektrickej energie ich spaľovaním alebo získavanie tzv. bioplynu),“ argumentuje investor.

Celkové predpokladané náklady vyčíslili zberné suroviny na 150-tisíc eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X