Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.ukf.sk

Univerzita Konštantína Filozofa znižuje energetickú náročnosť svojich budov

Jedným z cieľov univerzity je efektívne hospodárenie s energiami a realizovaním navrhovaných úprav by budovy získali ultranízkoenergetické označenie.

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre sa snaží riešiť otázky v oblasti environmentálnej politiky a urgentné problémy životného prostredia. Patrí k tomu aj efektívne energetické hospodárenie.

Univerzita sala v roku 2017 vypracovať energetický audit, ktorého cieľom bolo vyhodnotiť aktuálnu spotrebu energií v rámci dvoch budov – Študentského domova Brezový háj a spoločenskej prístavby Študentského domova Zobor. Uviedla to UKF na svojom webe.

Ďalším cieľom bolo navrhnúť vhodné úsporné opatrenia a ohodnotiť ich vplyv v ekonomickej a environmentálnej oblasti.

Efektívne hospodárenie s energiami

Hlavným zámerom je zníženie nákladov a efektívnejšie hospodárenie s energiami v rámci týchto dvoch budov študentských domovov. Finančný príspevok na realizáciu projektu bol stanovený vo výške 2 099 108,50 eur.

www.ukf.sk

Jedna z budov, ŠD Brezový háj, bola postavená v v polovici 60. rokov minulého storočia a pôvodne slúžila ako internát Stavebného učilišťa v Nitre. Za posledných 15 rokov sa takmer vôbec nevyužívala.

Do troch štvrtín sa zateplil obvodový a strešný plášť budovy s tým, že sa použili inovatívne materiáli a technologické postupy.

Ďalej bola realizovaná aj inštalácia solárneho systému so solárnymi vákuovými trubicovými kolektormi. Tie patria k najefektívnejším modelom na trhu, pričom poskytujú nadpriemerný úžitok, a to aj pri menej priaznivých slnečných podmienkach.

Foto: www.ukf.sk

Zníženie spotreby elektrickej energie bude zabezpečené prostredníctvom solárneho systému, ktorého energia sa bude využívať na ohrev teplej vody, ale aj aj prostredníctvom výmeny svietidiel za LED svietidlá a výmenou niektorých okien.

Vymenené budú aj jedny exteriérové dvere, aby sa umožnil vstup pre imobilné osoby. Ukončenie rekonštrukcie budovy je naplánované na august 2021.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X