Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitra ukf studentka iran kolaz.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.ukf.sk Lubo Balko, R – Oddelenie médií, archív Fatemeh Adelisardou - koláž NitraDen.sk
15. júna 2023 Zaujímavosti od NitraDen.skUKF Diskusia()

Univerzita Konštantína Filozofa sa na viac ako rok stala domovom pre mladú iránsku vedeckú pracovníčku

Iránskej výskumníčke sa na Univerzite Konštantína Filozofa  a rovnako aj v Nitre páči.

Mladá iránska vedecká pracovníčka Fatemeh Adelisardou prišla na Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre študovať. Absolvovala tu dva študijné pobyty a jej pracoviskom sa stala Katedra ekológie a environmentalistiky Fakulty prírodných vied a informatiky UKF v Nitre, kde sa výskumu venovala a venuje pod odborným vedením prof. RNDr. Petra Mederlyho, PhD.

V Nitre sa jej zapáčilo a rýchlo sa aklimatizovala na život v ňom. Tridsaťdvaročná Fatemeh Adelisardou pochádza z južnej časti Iránu, z mesta Kerman. Vo svojom rodisku vyštudovala strednú vzdelávaciu školu Fatemiyeh, zameranú na experimentálnu vedu. Má v pláne pomôcť svojej krajine k udržateľnému rozvoju.

Zaujíma sa o udržateľnosť

Zaujali ju vedecké publikácie prof. RNDr. Petra Mederlyho, PhD., z Katedry ekológie a environmentalistiky FPVaI. Jeho odborné a vedecké zameranie zahŕňa oblasti trvalo udržateľného rozvoja, environmentálnu politiku, ekosystémové služby, krajinnoekologické plánovanie, hodnotenie vplyvov na životné prostredie i pozemkové úpravy.

Sledovanie publikácií prof. Mederlyho mi pomohlo získať prehľad o ekosystémových službách a využívaní územia, čo je problematika, ktorá ma veľmi zaujala. Rozhodla som sa ho kontaktovať a prihlásiť sa na študijný pobyt s využitím grantu organizácie SAIA. Tiež som mala kamarátku, ktorá chvíľu žila na Slovensku a rozhodla som sa preto navštíviť aj túto časť Európy,“ hovorí Fatemeh pre UKF.

Iranska sutentka ukf.jpg
Foto: www.ukf.sk Lubo Balko, R – Oddelenie médií, archív Fatemeh Adelisardou

Študentka pricestovala do Nitry v septembri 2021 na tri mesiace a do nášho mesta opäť prišla v septembri 2022. Jej súčasný výskumný pobyt bol schválený na 10 mesiacov – do konca júna 2023.

V Nitre sa jej páči

S výsledkami výskumného pobytu na nitrianskej univerzite je Fatemeh veľmi spokojná. „Práca na UKF je pre mňa úžasnou skúsenosťou, ktorá nemá zatiaľ pre mňa obdobu. Absolvovala som viaceré študijné pobyty v zahraničí, ale u vás sa mi páči najviac. Nejde ani tak o vybavenie univerzity, ktoré je štandardné, ale skôr o skvelý prístup pedagógov a študentov ku mne,“ neskrýva spokojnosť iránska vedkyňa.

Takisto sa jej veľmi páči aj Nitra a život v nej. Je to podľa nej veľmi rozmanité a prívetivé mesto, značne odlišné od jej rodného Kermanu, pokiaľ ide napríklad o kultúru a jedlo, ale vraj sa celkom dobre prispôsobila nášmu životnému štýlu. „Nitrania sú veľmi priateľskí a otvorení – ako ľudia v Iráne, čo si veľmi cením. Nočný život je tu tiež dosť rušný a dá sa tu robiť veľa aktivít. Som veľmi rada, že som tu mala možnosť stráviť istý čas,“ hovorí.

Iranska studentka ukf 2.jpg
Foto: www.ukf.sk Lubo Balko, R – Oddelenie médií, archív Fatemeh Adelisardou

Okrem Slovenska už žila a pracovala napríklad vo Švajčiarsku, Dánsku, Nemecku či Južnej Kórei. „Slováci sú veľmi pohostinní, milí, radi spoznávajú nových ľudí. Mala som možnosť zúčastniť sa na rôznych aktivitách a podujatiach, čo mi umožnilo bližšie spoznať život na Slovensku i mentalitu tunajších ľudí,“ teší sa mladá výskumníčka z nových životných skúseností a zážitkov.

Pozýva aj na návštevu Iránu

Na Nitre sa jej zapáčila architektúra aj príroda. Centrum mesta považuje za pôsobivé a oceňuje dláždené uličky a historické budovy. Z našich jedál jej zachutili aj bryndzové halušky, sama totiž rada varí svoje domáce, tradičné, iránske jedlá.

Aj keď Irán nepatrí medzi tradičné, pre Slovákov bežné dovolenkové destinácie, oplatí sa ho podľa Fatemeh navštíviť. V malebnej hornatej krajine sa snúbia bohaté dejiny s modernou súčasnosťou.

Vrelo by som odporučila napríklad historické miesta Persepolis, Pasargadae a historické mestá Isfahán a Širáz. Irán je veľkolepou krajinou s pozoruhodnými geografickými a klimatickými extrémami a prírodnými krásami, ktoré stojí za to vidieť,” dodala Fatemeh Adelisardou.

Iranska studentka ukf 3.jpg
Foto: www.ukf.sk Lubo Balko, R – Oddelenie médií, archív Fatemeh Adelisardou

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X