Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cyrilometodske slavnosti nitra 2015 (75)
ilustračné: Petra Bírová
29. júna 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDeň.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Trojdňové mestské slávnosti prinesú historické, kultúrne aj duchovné podujatia

Na štátny sviatok svätých Cyrila a Metoda 5. júla je naplánovaná tradičná Cyrilo-metodská národná púť, po nej bude Deň otvorených dverí na Nitrianskom hrade.

Historické, kultúrne aj duchovné podujatia prinesú trojdňové mestské slávnosti Nitra, milá Nitra, Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti, ktoré budú od 4. do 6. júla. Ako v piatok informoval na tlačovej konferencii primátor Nitry Jozef Dvonč, slávnosti organizuje pod záštitou predsedu vlády Petra Pellegriniho mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a Biskupstvo Nitra s pomocou 25 až 30 spoluorganizátorov. Mesto do slávností investuje 25-tisíc až 30-tisíc eur, Nitriansky samosprávny kraj prispel sumou 31-tisíc eur.

Na Svätoplukovom námestí bude počas slávností tradičný jarmok a Nitrianske pivné slávnosti. Nitrianske korzo ožije výstavami, ponukou tradičných ľudových remesiel a tvorivými dielňami. O hudbu sa postarajú verklikári zo Slovenska, Poľska a Česka v rámci piateho ročníka Nitránskej verklikárne. Nitriansky hrad a podhradie bude 4. a 5. júla patriť historickému festivalu ranostredovekého života Pribinova Nitrawa s historickým sprievodom mestom na hrad, súbojmi, divadlom, sokoliarmi a ukážkami dobového života. V Mestskom parku na Sihoti bude 5. júla Gašpariáda, ktorá prinesie predstavenia tradičného bábkového divadla v podaní piatich divadiel zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska.

Slávnosti Nitra, milá Nitra sa konajú pod oficiálnou hlavičkou Európskeho roka kultúrneho dedičstva 2018. Tento rok je zároveň 100. výročie vzniku Československa, do tejto línie zapadne spoločný koncert slovenskej speváčky Jany Kirschner s českou kapelou Jelen. Osmičkám v dátumoch dejín Nitry bude venovaná konferencia 6. júla v Ponitrianskom múzeu. V múzeu zároveň otvoria výstavu Znovuobjavený archív mesta Nitry, ktorá verejnosti po prvýkrát predstaví najstaršie zachované privilégium pre Nitru z roku 1632. „Táto privilegačná listina je jedinou, ktorú mesto Nitra má a o ktorej sme mysleli, že ju v živote neuvidíme,“ priblížil riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko.

V prvý deň slávností bude na Svätoplukovom námestí benefičný koncert Večer ľudí dobrej vôle, ktorý organizuje Nadácia Prameň a mesto Nitra. „Chceme odkázať na duchovné a ľudové korene. Koncert je zameraný multigeneračne aj žánrovo širokospektrálne,“ uviedol Marek Michalčík z Nadácie prameň. V programe vystúpia Kristína, Janais, Jana Andevská, Poddukelský umelecký súbor, Martina Ťašková, Otokar Klein a Eva Pavlíková. Výťažok z 12. ročníka benefičného koncertu poputuje primárne do Nitrianskeho kraja. Verejnosť môže Konto ľudí dobrej nádeje podporiť od 1. júla zaslaním sms na číslo 807.

Na štátny sviatok svätých Cyrila a Metoda 5. júla je naplánovaná tradičná Cyrilo-metodská národná púť. Hlavným celebrantom bude prešovský arcibiskup a metropolita Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku Ján Babjak. Ako informoval ekonóm Nitrianskeho biskupstva Martin Štofko, po púti bude tradičný Deň otvorených dverí na Nitrianskom hrade s voľným vstupom do biskupského paláca, Katedrály svätého Emeráma, expozícií Diecézneho múzea, celého hradného areálu a kazemát. Pri príležitosti 1 150. výročia uznania slovanského liturgického jazyka uvedú 5. júla do života novú poštovú známku.

Po prvýkrát bude pod Nitrianskym hradom na Podzámskej ulici od Župného námestia Ružová vínna ulička, ktorej súčasťou bude degustácia najkvalitnejších vín z Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Známe vinárstva sa prídu prezentovať svojimi vínami a ponúknu najmä vlastné ružové vína. Takmer 700 účinkujúcich zo Slovenska aj zo zahraničia vystúpi na 41. medzinárodnom akademickom festivale folklórnych súborov Akademická Nitra. V programe slávností je aj desiaty ročník medzinárodného folklórneho festivalu Slovanov Slavica festival, slovensko-česká filatelistická výstava NITRAFILA 2018 a cyklistické i pešie putovanie po stopách svätých Cyrila a Metoda z Dražoviec cez Zobor do Nitry.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X