Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz nitra nitra mila nitra slavnosti.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Nitra, milá Nitra - koláž NitraDen.sk
30. júna 2023 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk Diskusia()

Nitra, milá Nitra je opäť tu: Prináša bohatý program a zaujímavé podujatia

Obľúbené slávnosti sú za rohom, pripravte sa na dni plné zážitkov, workshopov, vystúpení a vzdelávania.

Nitra, milá Nitra v tomto roku prináša opäť obľúbené Pribinove a Cyrilo-metodské slávnosti. Uskutočnia sa od 3. do 5. júla, a to pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky pani Zuzany Čaputovej.

Tento rok ide o 1160. výročie príchodu solúnskych bratov na územie Veľkej Moravy. Tak, ako každý rok, aj teraz prinesú slávnosti dni plné vystúpení, jarmokov, vzdelávania, workshopov a mnoho ďalšieho.

V pondelok 3. júla začne program o 9.00 na Nitrianskom hrade, kde privítajú účastníkov Cyklopúte Solún – Velehrad. Aj vy sa môžete vydať na putovanie po Cyrilo-metodskej ceste, ktoré je na trase z Dražovského kostolíka, so zastávkami pri jednotlivých pamiatkach veľkomoravského obdobia, spojené so zbieraním pečiatok do pútnických pasov. Cieľ sa nachádza na Nitrianskom hrade, kde každý pútnik získa certifikát o absolvovaní cesty, odznak a voľnú vstupenku do areálu Nitrianskeho hradu.

V programe sú okrem množstva iného zahrnuté aj podujatia ako Cyrilometodiáda, Živo na korze, Nitriansky jarmok, Trh Kreatívneho centra Nitra, Akademická Nitra, Pribinova Nitrawa alebo Sládkova Nitra. Tešiť sa môžete na vystúpenia Jany Kirschner, Dis is Markéta, Slovenského komorného orchestra či Slovenského filharmonického zboru.

Slávnosti, púte aj slávnostné sväté omše sa uskutočnia počas troch dní na rôznych miestach v meste. Podrobný program nájdete na stránke udalosti Nitra, milá Nitra 2023, prípadne na stránke na sociálnej sieti.

V rámci slávností sa tiež môžete dozvedieť viac o tom, ako sa žilo na Veľkej Morave. Sériu podujatí pre deti s názvom Ako sa žilo na Veľkej Morave? si pripravilo Ponitrianske múzeum v Nitre. Pripravené sú tvorivé dielne, výchovnovzdelávací program Ako sa žilo na Veľkej Morave? i čítanie diel Cyrila a Metoda spojené s besedou. Program je určený deťom od 5 rokov a je na objednávku prostredníctvom čísla +421 940 943 015 alebo mailu [email protected].

Pred Turistickým informačným centrom sa uskutoční aj podujatie Literárna Nitra 2023, a to v pondelok 3. júla od 14.00 hod. Pripravené sú štyri besedy s hosťami, hudobný koncert, burza kníh a sprievodné tvorivé dielne. Tie budú prebiehať na pešej zóne v stane pred stageom blízko Turistického informačného centra Nitra. Deti vo veku 6 až 10 rokov si budú môcť vyskúšať kreatívne hry s hlaholikou, naučia sa písať „hlaholsky“ aj riešiť rébusy v hlaholike.

Mesto využije príležitosť osláv aj na spustenie novej mobilnej aplikácie. Jej súčasťou je aj sekcia Nitra, milá Nitra s podrobným programom slávností. „Aplikácia si nevyžaduje žiadnu registráciu, stačí si ju stiahnuť a rovno používať. Verím, že ju obyvatelia ocenia nielen počas týchto troch dní a som veľmi rád, že je mestský úrad opäť bližšie k obyvateľom,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas. Aplikácia je dostupná na stiahnutie pod názvom „Nitra“ v Google Play a App Store.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X