Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka top 5 budov v dolnom meste nitra.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.nitra.eu
5. decembra 2018 Zaujímavosti od SH Diskusia()

TOP 5 najvýznamnejších historických budov v nitrianskom Dolnom meste

V nitrianskom Dolnom meste je skutočne veľa fascinujúcich historických budov, ktoré by si zaslúžili nielen spomienku v našej rubrike, ale aj pozornosť reštaurátorov. Niektoré z nich sú síce zrekonštruované, iné však začínajú chátrať, čo je obrovská škoda. Vybrať z toľkých úžasných budov bolo ťažké, ale predsa sme vybrali 5 pre nás najzaujímavejších a najkrajších.

Kláštor piaristov a kostol sv. Ladislava

Jednotlivé časti kláštora nevznikli naraz, ale v etapách a pozostáva z kolégia, kostola a gymnázia. Na začiatku 18. storočia sa vystavala kaplnka s kláštorom. Až v polovici 18. storočia bol postavený známy dvojvežový kostol. V roku 1759 musel prejsť celý komplex rozsiahlymi opravami, pretože vyhorel. Zaujímavosťou je, že v piaristickom gymnáziu sa uskutočnilo aj stretnutie s Matkou Terezou.

16 07 2013_01 19 28_crop.jpg
Zdroj: www.nitra.eu

Kaplnka sv. Michala

Táto malá baroková kaplnka stojí Na Vŕšku, na mieste stredovekého františkánskeho kláštorného areálu s pohrebiskom. Dal ju postaviť vtedajší richtár v roku 1739 na pamiatku ukončenia moru. Pod podlahou by sa mala nachádzať krypta s 30 hrobmi, ktoré sa datujú do roku 1771. Tiež sa hovorí, že aj touto kaplnkou sa inšpiroval slovenský spisovateľ Rudolf Jašík pri písaní príbehu nešťastnej lásky počas vojny – Námestie svätej Alžbety.

25 07 2017_11 36 40_crop.jpg
Zdroj: www.nitra.eu

Synagóga

Hoci synagóga nie je veľmi stará, tak ako predchádzajúce budovy, no má svoje čaro. Postavená bola v roku 1911 podľa návrhu známeho rakúsko-uhorského architekta. Okrem toho, že je vzácnou architektonickou pamiatkou zapísanou v Ústrednom zozname pamiatkového fondu, sa nachádza aj v pamiatkovej zóne a ochrannom pásme mestskej pamiatkovej rezervácie. V súčasnosti je vo vlastníctve mesta.

25 07 2017_11 40 41_crop.jpg
Zdroj: www.nitra.eu

Bývalá banka alebo aj Vežičkový dom

Hoci na to momentálne nevyzerá, no patrí medzi architektonicky a výtvarne najhodnotnejšie budovy. V začiatkoch 20. storočia bol tento objekt postavený pre Ústrednú nitriansku banku. Neskôr tu sídlila nitrianska filiálka Sporiteľne mesta Uherské Hradište. V súčasnosti sa v prízemných priestoroch stále nachádzajú obchody a horné poschodia majú byť postupne rekonštruované.

25 07 2017_02 58 30_crop.jpg
Zdroj: www.nitra.eu

Bývalý hotel Tatra

Budovu dal v roku 1887 postaviť podnikateľ František Lakner. Stojí na mieste starého mestského hostinca, ktorý sa volal Zlatá hus. Po 9 rokoch od smrti Františka, dala hotel prestavať jeho vdova. Málokto si tento hotel ešte pamätá pod názvami ako Lakner, Braun, Hungária, Slávia, no neskorší názov Tatra sa medzi Nitranmi uchytil natoľko, že ho mnohí používajú doteraz.

25 07 2017_03 05 49_crop.jpg
Zdroj: www.nitra.eu

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X