Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Architekt mesta nitra konferencia.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: nitra.sk
20. februára 2019 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Takto to vyzeralo na konferencií venovanej hlavnému architektovi mesta Nitra: Stretli sa tu odborníci z iných miest aj zo zahraničia

Od roku 2016 mesto Nitra nemá na radnici svojho architekta, preto sa nové vedenie mesta rozhodlo chýbajúce miesto hlavného architekta obsadiť. Považujú ho v tomto období mesta za veľmi dôležité a to, že chýba je jedných z hlavných problémov.

Ešte pred vypísaním výberového konania na post architekta mesta sa v nitrianskej Synagóge konala konferencia venovaná tejto problematike. Konferencia bola venovaná prezentáciám hlavných architektov iných miest, ako aj ďalších odborníkov k funkcii hlavného architekta. Členovia Slovenskej komory architektov tu dostali tiež svoje slovo. Tak isto aj bývalý primátor a niekdajší hlavný architekt Vladimír Libant prispeli do diskusie svojimi skúsenosťami a vedomosťami v oblasti.

Hlavný architekt nie je iba úradník, ale musí to byť tvorivá osobnosť s jasnými predstavami a víziami o budúcnosti mesta, myslí si Viera Šottníková, členka Slovenskej komory architektov. Tak isto musí vedieť citlivo reagovať na požiadavky občanov, kontrolovať dodržiavanie zákonov a určovať mantinely pre kapitál prichádzajúci do mesta. Zároveň musí vedieť odolávať tlakom developerov, musí sledovať požiadavky meniacej sa spoločnosti, klimatické zmeny, digitalizáciu, a tiež vnútorné požiadavky samosprávy.

Architekt mesta 1.jpg
Zdroj: nitra.sk

Konferenciu obohatil svojím názorom aj zahraničný architekt Stanislav Žerava z Českej komory architektov. „Verím, že táto konferencia nám pomôže vziať si príklady z iných miest. Hlavný architekt bude musieť nastaviť územný plán. A to je jedna z prioritných úloh, na ktorej sa bude podieľať,“ uviedla viceprimátorka Michaela Hefková. Poslanec Peter Mezei, ktorý je zároveň aj predsedom komisie pre územné plánovanie, architektúru, verejný priestor a investičnú činnosť pri MZ, konštatoval, že v súčasnosti je útvar hlavného architekta personálne poddimenzovaný a rieši hlavne administratívu. „Je potrebné, aby hlavný architekt riešil rozvoj mesta a aby to bolo v prospech obyvateľstva. V súčasnosti prichádzajú do Nitry noví investori. Mesto treba riadiť aj týmto smerom,“ konštatoval Peter Mezei.

Mesto má zatiaľ dočasnú mestskú architektku

Už viac ako 3 roky mesto nemá obsadenú funkciu hlavného architekta. Do roku 2016 túto funkciu vykonával Jozef Hrozenský a pred ním Stanislav Babčan. Nové vedenie mesta dočasne poverilo touto funkciou Evu Ligačová. Práve ona predstavila na konferencii súčasnú štruktúru útvaru hlavného architekta mesta., ktorá je nevyhovujúca, pretože nepokrýva súčasné potreby rozvoja mesta. Na margo územného plánu (ÚP) povedala, že nie je zlý a podľa neho sa vybudovala rýchlostná komunikácia, vznikol priemyselný park, na príchod investorov je pripravené územie na vybudovanie sídliska Párovské Lúky.

Architekt mesta 1 1.jpg
Zdroj: nitra.sk

Na konferencii odzneli aj návrhy na požiadavky, ktoré musí splniť hlavný architekt. Mesto plánuje vyhlásiť výberové konania na hlavného architekta koncom februára. Záujemcovia budú musieť preukázať prax a dokladovať referenčné projekty, na ktorých pracovali, predložiť svoje predstavy v architektúre a urbanizme i územnom plánovaní.

Budeme očakávať, že predloží architektonickú víziu mesta, aby sme vedeli, ako si predstavuje Nitru budúcnosti,“ uviedla viceprimátorka Michaela Hefková. Záujemcovia najprv musia predložiť potrebné materiály výberovej komisii, ktorá po vypočutí vyberie najlepšieho kandidáta na obsadenie funkcie hlavného architekta.

Architekt mesta 2.jpg
Zdroj: nitra.sk
Architekt mesta 3.jpg
Zdroj: nitra.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X