Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Priloha_1.3.jpg
zdroj: EKOMUNAL Nitra s.r.o.
29. apríla 2016 Správy Nitra od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Spaľovňa odpadu napokon nebude. Navrhovateľ stiahol svoj zámer

Spaľovňa odpadu mala vyrásť približne 15 kilometrov od Nitry v obci Žirany. Navrhovateľ napokon svoj zámer stiahol.

Ministerstvo životného prostredia SR zastavilo konanie, ktoré sa týkalo zámeru vybudovania spaľovne, respektíve energetického zhodnocovania komunálnych odpadov a ostatných odpadov splynovaním. Dôvodom bolo doručenie oznámenia, v ktorom navrhovateľ EKOMUNAL Nitra s.r.o. zobral svoj zámer späť. MŽP SR bolo oznámenie doručené dňa 26. apríla 2016, o deň neskôr toto oznámenie osobne doručila spoločnosť aj Obecnému úradu v Žiranoch.

Oznámenie, pod ktorým bola podpísaná konateľka spoločnosti, znelo takto: „V zmysle § 20 ods.3 zákona NR SR č.24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie v platnom znení Vám oznamujem, že beriem späť zámer činnosti z povinného hodnotenia: „Katastrálne územie Žirany-ENERGETICKÉ ZHODNOCOVANIE KOMUNÁLNYCH ODPADOV A OSTATNÝCH ODPADOV SPLYŇOVANÍM,“ uvádza webová stránka obce Žirany.

Kto stojí za nedávno vzniknutou spoločnosťou EKOMUNAL Nitra s.r.o.? Na povrch vyplávali ďalšie informácie. Podľa Jozefa Szórada, predsedu komisie pre životné prostredie pri Obecnom úrade v Žiranoch, je to niekto z obyvateľov obce. „Niektorí členovia urbariátu nevydržali dlho mlčať a vyšlo najavo to, čo som aj predpovedal. Za tou neznámou EKOMUNAL s.r.o. predsa stojí v úzadí náš obyvateľ. Nechcem ešte prezradiť meno, určite sa to na mimoriadnom zasadnutí odtajní. Dokonca sa to meno šepká aj medzi našimi občanmi a hovoria to dosť nahlas – už sa prestali báť, lebo sú veľmi nahnevaní,“ píše Szórad na webe obce.

Podľa Szórada bol už niekto vyznačovať hrubé obrysy budúcej spaľovne, túto informáciu sa vraj dozvedel z dôveryhodných zdrojov. Nakoľko EKOMUNAL Nitra s.r.o. stiahol svoj zámer, obyvatelia obce Žirany môžu byť nateraz pokojní. Obecný úrad Žirany sa však k danému zámeru musí vyjadriť na MŽP v Bratislave do 21 dní od doručenia, webová stránka obce preto uvádza, že naďalej budú pokračovať v práci Občianskej iniciatívy a v petícii.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X