Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Priloha_1.1.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
EKOMUNAL Nitra s.r.o.
25. apríla 2016 Správy Nitra od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Neďaleko Nitry má vyrásť spaľovňa. Ročne chce spracovať minimálne 56 tisíc ton odpadu

Podľa zámeru, ktorý bol predložený kompetentným orgánom na posudzovanie vplyvov na životné prostredie, má neďaleko Nitry vyrásť spaľovňa.

Viac než 130 stranový zámer predložila nitrianska firma EKOMUNAL Nitra s.r.o. Práve tá by chcela v katastrálnom území obce Žirany vybudovať spaľovňu. Zámer bol vypracovaný v dvoch variantoch. Navrhovateľ uvádza, že objemy odpadov kategórie ostatné, ktoré sú vhodné na splynovanie, sú na minimálnej úrovni 56 tisíc ton za rok až do maximálneho objemu 80 tisíc ton ročne.

Priloha_1.2.jpg
zdroj: EKOMUNAL Nitra s.r.o.

Firma preto počíta s minimálnou kapacitou v dvoch plazmových technologických celkoch energeticky zhodnotiť aspoň 168 ton odpadu za deň. Tento počet predstavuje približne 7 tisíc kilogramov za hodinu, čo je v prepočte na rok až 56 tisíc ton odpadu.

Priloha_1.3.jpg
zdroj: EKOMUNAL Nitra s.r.o.

Ako sa píše v zámere, hlavným technologickým zariadením na energetické zhodnocovanie odpadov bude plazmový reaktor s výkonom 2 x 2,5 MW. V jeho vnútri sa pri vysokej teplote termicky rozložia tuhé odpadové materiály. „Vhodné druhy komunálnych dopadov a ostatných odpadov sa vplyvom vysokej teploty a nízkeho, až nulového obsahu kyslíka rozložia na jednoduché plynné produkty a anorganické zložky odpadov (kovy, sklo a pod.) sa v roztavenom stave zhromaždia na dne reaktora,“ uvádza zámer. Popri nich bude splyňovaním vznikať aj syntézny plyn – plynný produkt plazmového splyňovania, ktorý bude po vyčistení a upravení použitý na ďalšie účely.

Priloha_1.4.jpg
zdroj: EKOMUNAL Nitra s.r.o.

Po vydaní právoplatného povolenia chce firma začať s výstavbou v druhom polroku 2017. Začatie prevádzky sa predpokladá v prvom polroku 2019 – po vydaní právoplatného integrovaného povolenia, ktoré ju nutné na tento charakter prevádzky.

Podľa Jozefa Szoráda, predsedu komisie pre životné prostredie pri Obecnom úrade v Žiranoch, vznikla nitrianska spoločnosť EKOMUNAL s.r.o. len nedávno – 1. apríla 2016. „Položil som si otázku: Ako sa táto úplne nová spoločnosť dozvedela o tejto „bohom zabudnutej“ obci Žirany?,“ uvádza Szorád na webovej stránke obce Žirany. Podľa neho Obecný úrad a väčšina z obecnej samosprávy spaľovňu odmietajú.

Priloha_1.5.jpg
zdroj: EKOMUNAL Nitra s.r.o.

Zámer vybudovania spaľovne, ktorá má vzniknúť približne 300 metrov južne od obce Žirany a 800 metrov severne od obce Kolíňany, sa stretol aj s nevôľou mnohých občanov. Tí začali spisovať petíciu proti plánovanej výstavbe.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X