Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Centrum cirkularnej ekonomiky cce sala mocenok.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.enviroportal.sk

Neďaleko Nitry má vyrásť Centrum cirkulárnej ekonomiky, časť miestnych je proti

Návrh na prijatie uznesenia o nesúhlase s výstavbou CCE pri Močenku nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov obecného zastupiteľstva.

Ministerstvo životného prostredia súhlasí s výstavbou Centra cirkulárnej ekonomiky Šaľa (CCE). V záverečnom stanovisku v rámci procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie však schválilo pre jeho umiestnenie variant 2, teda pri obci Močenok (okr. Šaľa). Aktivisti zo Šale pripravujú v spolupráci s VIA IURIS podanie rozkladu proti tomuto rozhodnutiu. Informoval o tom v tlačovej správe Miroslav Toma z petičného výboru proti výstavbe CCE.

Skupina poslancov z Močenka zareagovala na krok ministerstva zvolaním mimoriadneho rokovania obecného zastupiteľstva. Zástupcovia spoločnosti ewia, a. s., na ňom predstavili občanom investičný zámer a snažili sa zodpovedať ich otázky. Obyvatelia poukazovali na enormnú záťaž životného prostredia z neďalekej chemickej továrne Duslo, v ktorej jedna spaľovňa nebezpečných odpadov už funguje.

Vyjadrili obavy z nárastu dopravy, neekologického nakladania s toxickým popolom, popolčekom a škvarou, aj nedostatku odpadu v plánovanej zvozovej oblasti, a tým pádom dovozu odpadu zo zahraničia. Podľa Miroslava Tomu z petičného výboru okrem týchto výhrad investor neponúka vzhľadom na záťaž životného prostredia pre región takmer žiadne kompenzácie.

Návrh poslanca Mareka Mesároša na prijatie uznesenia o nesúhlase s výstavbou CCE pri Močenku nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov obecného zastupiteľstva. Za hlasovalo päť poslancov, šiesti sa zdržali. Viacerí poslanci deklarovali názor, že rozhodovanie v tejto záležitosti by nechali na občanov prostredníctvom referenda. Po neprávoplatnom referende v Trnovci nad Váhom by v prípade jeho schválenia išlo už o druhé referendum o tejto spaľovni.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X