Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitriansky hrad sita .jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
10. mája 2018 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Sedem pahorkov mesta budú zdobiť písmená slova NITRAVA v hlaholike

Nitra sa chce podobne ako Rím prezentovať ako mesto na siedmich pahorkoch. S týmto cieľom pripravila radnica a Nitrianska organizácia cestovného ruchu projekt, ktorý zároveň pripomenie minulosť mesta.

Zobor, Kalváriu, hradný kopec, Borinu, Vŕšok, Martinský vrch a dražovský kopec bude zdobiť sedem písmen slova Nitrava, historického názvu Nitry. Napísané budú v hlaholike. „S osadením by sa malo začať ešte tento rok, postupne podla náročnosti výroby. Cieľom je zvýšiť povedomie o Nitre ako o meste na siedmich pahorkoch. Fotobody budú slúžiť aj ako oddychové miesto,“ uviedla výkonná riaditeľka Nitrianskej organizácie cestovného ruchu Marta Hároníková. Samotné písmená sa budú dať využiť napríklad ako lavička.

Nitra na siedmich pahorkoch je jedným z projektov zahrnutých do Akčného plánu k Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Nitry na roky 2018 – 2019. Rozpočet projektu je 20-tisíc eur, z toho časť išla na odbornú štúdiu, ktorú vypracoval architekt. „Cez sedem pahorkov budeme komunikovať aj legendy a príbehy, ktoré sú s týmito pahorkami spojené a viažu sa na minulosť,“ doplnila Hároníková.

Hastag #nitra

Ďalším z nápadov, ktoré by mali oživiť Nitru a podporiť cestovný ruch, je osadenie hashtagu #nitra na viditeľné miesto v centre mesta. Pri nápise by sa mohli fotiť turisti. „Realizáciu tohto projektu sme posunuli do projektu grantového programu Mením svoje mesto a čakáme na vyjadrenie verejnosti, či sa bude realizovať. Miesto osadenia ešte nie je známe – buď to bude pešia zóna, alebo hradný kopec, bude záležať od rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu v Nitre a mesta,“ informovala Hároníková. V grantovom programe Mením svoje mesto, ktorý vyhlásilo mesto a Nitrianska komunitná nadácia, môže verejnosť hlasovať ešte do 11. mája. Projektom s najväčším počtom hlasom rozdelí radnica 50-tisíc eur, maximálny grant na jeden projekt je 5 000 eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X