Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Etuda o starej nitre_poster 1.png
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Ponitrianske múzeum v Nitre
20. októbra 2022 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Aká bola Nitra na prelome 19. a 20. storočia? Povie vám o tom nová výstava Etuda o starej Nitre

Nová výstava Ponitrianskeho múzea podáva pohľad do bohatých dejín odievania, dobového textilu, odevných doplnkov či hygienických štandardov z prelomu 19. a 20. storočia.

Do Ponitrianskeho múzea mieri nová zaujímavá výstava s názvom Etuda o starej Nitre prezentuje odevnú kultúru urbánneho prostredia Nitry a reálie Nitry z prelomu 19. a 20. storočia. Téma dejín odievania je úzko spätá s prezentáciou bývania vyšších spoločenských vrstiev v minulosti a je prezentovaná cez „ženský svet“ dámskeho budoára.

Na výstave je prezentovaná časť kolekcie dobových textílií, ktorá obohatila zbierkový fond múzea v rokoch 1975 až 1977. Kolekciu tvoria predovšetkým dámske odevné súčasti, ako sú blúzky, živôtiky, kabátiky, spoločenské vychádzkové šaty alebo spodná bielizeň.

Súčasťou kolekcie sú módne doplnky, a to najmä vejáre, slnečníky či klobúky, spomedzi ktorých vyniká dámsky poľovnícky klobúk a secesný klobúk s pštrosím perím. Kolekcia z väčšej časti pochádza od Jozefa Kozmovského.

Dominantou expozície je meštiansky typ dámskeho vrchného odevu čiernej farby z obdobia secesie. Odev je ušitý z hodvábneho saténu a šifónu. Na hodvábnom základe je našitá druhá vrstva z čiernej tylovej čipkoviny so vzorom vínnej révy. Etiketa výrobcu Rapkay Kálmán POZSONY poukazuje na módny salón z domácej proveniencie.

Odevy a doplnky prezentované na výstave prešli procesom reštaurovania v rámci projektu Odevná kultúra v urbánnom prostredí Nitry. Realizáciu projektu Odevná kultúra v urbánnom prostredí Nitry z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Navštíviť ju môžete aj v týchto dňoch a to až do konca tohto roka. Autorkami výstavy sú Katarína Beňová, Patrícia Žáčiková a grafické spracovanie mali pod palcom Barbora Bagalová a Zuzana Vilčeková. V zimnej sezóne (október – apríl) je Ponitrianske múzeum v Nitre otvorené počas pracovných dní v pondelok až piatok od 9.00 do 17.00 hod.

Etuda o starej nitre_poster.png
Foto: Ponitrianske múzeum v Nitre

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X