Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Viliam Turan Turancar
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Turancar
18. februára 2019 Rozhovory od NitraDen.skDaniela Mudráková Diskusia()

Majiteľ TURANCAR Viliam Turan: Aké boli začiatky a aké má firma plány do budúcna (rozhovor)

Tohto obľúbeného nitrianskeho dopravcu netreba predstavovať. S Turancarom cestujeme už 30 rokov. Práve oslavuje svoje okrúhle výročie obnovou vozového parku. Zároveň posúva úroveň autobusovej dopravy na Slovensku na vyšší level. Rozprávali sme sa s majiteľom Turancaru, pánom Viliamom Turanom. Prezradil nám čo-to o začiatkoch, ale aj o významnej spolupráci s firmou FlixBus, ktorú práve začínajú.

Viliam Turan Turancar
Foto: Viliam Turan, majiteľ spoločnosti TURANCAR

Aké boli Vaše začiatky, pán Turan? Kedy ste začali podnikať a ako vznikol nápad založiť TURANCAR?

História TURANCARU začala v Nitre v roku 1989. Ako vtedajší vedúci autobazáru som mal blízko k autám. Na jar som požiadal o licenciu na požičovňu. Za našetrené peniaze som si kúpil 3-4 embéčky a začal ich požičiavať.
Potom prišla revolúcia, otvorili sa hranice. Všetci sme boli hladní vidieť svet a cestovať. Aj ja a môj kamarát, no nemali sme začo. Tak sme si vymysleli, že cestovať budeme, ale urobíme to tak, že platiť za to nebudeme. Platiť budú nám. Keďže som ako vedúci autobazáru mal vodičský preukaz aj na autobusy, bol som oprávnený šoférovať.

Začal som počas víkendov a voľných dní trénovať a robiť šoféra v mestskej doprave. Predsa len, používať auto na požičiavanie a jazdiť s ľuďmi, nie je to isté. Potom som kúpil prvý ojazdený autobus (Karosu) z vtedajšieho československého Čedoku v Bratislave. Potreboval trochu opraviť, ale dali sme ho do poriadku a náš sen cestovať, sme si začali s kamarátom plniť. Ponúkali sme prvé zájazdy do Istanbulu, Viedne, Paríža… Potom začalo pribúdať práce, autobusov. Dnes vlastníme 65 autobusov a pracuje u nás viac ako 200 zamestnancov.

Vaša spoločnosť bola teda vlastne prvou súkromnou autobusovou prepravou na Slovensku, ktorá navyše úspešne napreduje ďalej. Je to tak?

Súkromná predpokladám, že asi áno. Samozrejme, sú aj bývalé SAD-ky. Okrem autobusovej a zájazdovej dopravy sme za tých 30 rokov rozšírili ponuku aj o cestovnú kanceláriu, kamiónovú dopravu, autorizovaný servis autobusov Mercedes Benz a SETRA a nákladných vozidiel Mercedes Benz. Venujeme sa importu, predaju a autorizovanému sevisu minibusov značky ISUZU.

Turancar budova
Foto: Nové moderné autobusy na cestách od 11. februára

Práve začínate spoluprácu s globálnym poskytovateľom dopravy, nemeckým FlixBusom. Prezradíte nám, čím je táto spolupráca pre vás výnimočná?

FlixBbus je nadnárodná spoločnosť, ktorá denne vypravuje 300-tisíc denných spojení do 2-tisíc destinácií na pravidelných linkách, vo väčšine medzinárodných. V minulom roku sa rozhodla, že vstúpi na slovenský trh, na ktorom doteraz nebola. Vybrala si za partnera nás, TURANCAR. Začíname spoluprácou v predaji cestovných lístkov na naše pravidelné linky na Slovensku (plus do Prahy). Ďalším krokom spolupráce by mala byť pravidelná medzinárodná doprava, ktorá je práve v štádiu vybavovania licencií.

Od 11. februára obmieňate vozový park. Cestujúci sa budú voziť v 11 nových autobusoch Setra Comfort Class na spojoch medzi Banskou Bystricou, Nitrou, Topoľčanmi a Bratislavou. Čo to pre cestujúcich znamená? A prečo ste sa rozhodli práve pre tieto autobusy?

Veríme, že cestujúci ocenia vyšší štandard služieb a budú s nami cestovať o to radšej. Samozrejmosťou je napríklad pripojenie k sieti Wi-Fi, USB, elektrické zásuvky, väčší priestor medzi sedačkami a tým viac miesta a pohodlia. Lístky si od tohto dňa môžu zakúpiť na www.turancar.sk, aj www.flixbus.sk.

Voľba značky autobusov bola jednoznačná. Ja považujem autobusy Setra za najlepšie autobusy na svete, čo sa týka bezpečnosti, ekológie, ekonomiky, pohodlia… Môžem to potvrdiť z vlastnej skúsenosti, prevádzkujeme ich už desaťročia. Prichádzame s jedenástimi, cieľ je 30.

Pánovi Turanovi ešte raz ďakujeme za rozhovor a už teraz sa tešíme na ešte komfortnejšie cestovanie s TURANCARom a želáme vám úspešnú spoluprácu s FlixBusom.

Autobus turancar
Foto: viac miesta a komfortu pre cestujúcich
Autobus turancar
Foto: zásuvky na mobil a počítač a autobusoch

(PR článok)

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X